Uudis

Arvamus: ära mulle oma kuradima tulesid vilguta

Foto: Hans Lõugas

Olin jaanipäeva pikal nädalavahetusel Saaremaal, mis on tõenäoliselt seal kõige kõrgema liiklustihedusega aeg aastas ja ka kõige ohtlikum. Meil oli just eelmisel nädalal ilmunud suur lugu jaanipäeva-aegsest mustast liiklusstatistikast ja seal ringi sõites oli päris hästi aru saada, miks see on nii. Jaanilaupäeva lõuna ajal oli külapoe ees juba raske näha sirgelt seisvat tegelast ja isegi pühapäeval praamilt maha sõites mandrile oli see pikk autodekolonn lõbus vaatepilt, kus tehti möödasõite autodest, mis tegid juba möödasõite.

Politseid oli Saaremaal põhimaanteel näha küll, hoolega mõõdeti kiirust. Iga kolmas autojuht andis mulle sellest juba kaugelt tulede vilgutamisega teada. See tulede vilgutamine on üks veider komme, mis mulle on juba tükk aega vastukarva olnud ja mis võiks ära kaduda. Kui ma ise natukene rohkem kui kümme aastat tagasi load sain, siis ma alguses ka vilgutasin, tundsin, et olen nüüd osa autojuhtide tsunftist ja tuleb üksteist hoiatada, aga lõpetasin selle peagi, kui olin natukene järele mõelnud.

Kus sa tead, kellele sa vilgutad? Äkki just sellele tüübile, kes plaanib mälus peaga paar inimest surnuks sõita tunni aja pärast? Kas sa tahaksid tulesid vilgutada näiteks sellele tegelasele, kes paar aastat tagasi Tallinna lähedal Narva maanteel täis peaga ja kahesajaga eesolevale autole otsa sõitis, milles ühekuune laps hukkus? Ma arvan, et mitte. Parem ära vilguta üldse. Vilgutamine ei tee liiklust turvalisemaks.

Kui keegi saab nüüd seal niisama +10 või +20-ga sõitmise eest trahvi, siis las saab. Jah, kiirust mõõdeti vist kõige sirgema ja parema nähtavusega lõigu peal Saaremaal, aga äkki see ongi see koht, kus mõnel nokastanud tegelasel tuleb tahtmine auto kiirusomadusi testida? Enda tegude eest tulebki vastutada, jaksad natukene kiiremini sõita, siis jaksad selle trahvi ka ära maksta. Maksa ära ja ära pärast vingu, ära ole see lumehelbeke, kelle mootorratta politsei ümber lükkab ja pärast kõik teised süüdi on.

Kui keegi nüüd arvab, et ma olen see, kes maanteel 80-ga töllerdab, siis nii see ka ei ole. Tõsi, viimane trahv on pärit krooniajast, aga mul endal on ka teinekord natukene kiirem, aga ma pärast ei hädalda ja mulle pole vaja vilgutada, ma vastutan oma tegude eest. Las parem politsei saab kätte selle sodi tüübi, kes su taga sõidab.

See nüüd ei tähenda, et vilgutamisel üldse liikluses kohta poleks. Aasta tagasi olid Tallinna-Tartu maantee ääres, kohe teeperve kõrval kaks põtra. Vilgutasin hoolega kilomeeter-kaks tulesid teistele. Mul üks tuli ei põle? Tänan vilgutamise eest, väga tore. Aga kiirust mõõtva või lihtsalt tee ääres oleva politseipatrulli pärast? Ei ole vaja.

Nii et, palun…

Ära mulle oma kuradima tulesid vilguta.

Loe ka: Skandinaavias võid tuledega politsei hoiatamise eest trahvi saada, kuidas Eestis?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.