Uudis

CUPRA vs N: kuidas lõuna-korealased hispaanlastele ära tegid

SEAT eraldas oma sportliku CUPRA brändi põhimudelitest, lubades ka iseseisvaid sportlikke CUPRA mudeleid, mis ei baseeru SEATi sõidukitel.

Siiani oleme näinud kahte linnamaasturit ja autoentusiastina ei tekita see mingisugust elevust. Korealaste teostus sarnasest plaanist on aga palju lootusrikkam.

SEATi logoga CUPRA tooted on võrdlemisi taskukohased, mõnusalt sportlikud ja samas praktilised igapäevaautod. Võimete tippu jõuti just praeguse SEAT Leon põlvkonnaga, kui esimesest mudelist alates sai esiveoline sportlik luukpära ja universaal kiitust ning võrreldi seda oma klassi tippudega Renault Megane RS’i ja Honda Civic Type R’iga.

Praeguseks on esimene CUPRA logoga mudel SEAT Ateca baasil valmistatud 300-hobujõuline linnamaastur. Sisuliselt pisut mugavam ja kõrgemal sõitev Leon CUPRA universaal, sest sõidukogemus on 90% sarnane.

CUPRA Formentor

Genfis demonstreeriti ka esimest iseseisvat CUPRA mudelit Formentor, mis on jällegi linnamaastur, lihtsalt agressiivsema ja sportlikuma disainiga.

Olles SEATi, kui sportliku VW-grupi automargi austaja juba aastaid, tekitas CUPRA brändi nii-öelda iseseisvumine palju elevust. Eraldi logoga bränd ja ootused, et nüüd hakatakse tõeliselt sportlikke autosid vorpima, muudab iga autoentusiasti meele lootusrikkaks. Olgu need autod, sellised mida saaks isiklikult omada või mitte – ägedad autod on ägedad.

CUPRA “taassünni” kõrvale tooks võrdluseks näite Lõuna-Koreast, mis siiani on olnud minu silmis palju edukam.

Uued tegijad teevad silmad ette

See näide hõlmab muidugi Hyundai N-brändi. Lõunakorealased võtsid asja ilmselgelt tõsiselt kätte, sest nad pätsasid BMW’lt nende M-autode arendusosakonna juhi Albert Biermanni.

Hyundai i30 N

N-autode puhul on muidugi tegemist täiesti uue nimega, mis polegi RS, GT, GTS või mõni muu traditsiooniline sportlik tähtede kombinatsioon. N tähistab Nürburgringi ja Namyangi – üks on ikooniline ringrada ning teine Hyundai enda arenduskeskuse ja testiraja asukoht.

Või siis lihtsalt järgmist tähte tähestikus pärast M’i, sest Biermann liikus edasi M3, M5 ja muude sportlikke BMW’de arendamisest Hyundaisse.

Mis olid esimesed sammud Hyundai N-brändile? Üks korralik sportlik luukpära i30 N näol, mis üllatas nii mind kui ka enamusi Euroopa autoajakirjanikke.

Lõbus luukpära oli iseenesest lihtsa retseptiga: natuke alla 300 hj, differentsiaaliga esivedu, manuaalkast, head ja madalad istmed, aksepteeritavalt jäik vedrustus ning muidugi ka liigselt tähelepanu haarav paukuv summutisüsteem.

Hyundai RN30 kontseptauto

Järgmine etteaste oli kontseptauto RN30. Hoolimata luukpäralikkust välimusest, näitas see, et Hyundai kavatseb kindlasti keskenduda N-brändile, kui sportautode tootjale.

Koheselt tulid ka huvitavad kõlakad ja ametlikud seisukohad ka Lõuna-Korea automargi juhtidelt: plaanis on luua iseseisev sportauto, mis näitab, milleks Hyundai N-osakond tõeliselt võimeline on.

Nüüdseks on tulnud ka uudiseid, et muidugi saabub ka N-embleemi kandev linnamaastur, sest muudmoodi tänapäeval ei saa. Kuid samal ajal kinnitati kohe ka i20 N väikese luukpära plaanid, mis pakuks konkurentsi Renault Clio RS’ile ja Fiesta ST’le.

Kus need tõeliselt sportlikud autod siis on?

Erinevused CUPRA ja Hyundai N brändide vahel on selged. Lõuna-Korea ajas autoentusiastid ja ajakirjanikud õhinale, kui saabus i30 N. Sealjuures koheselt lubades sportlikku tippmudelit rõhudes ennekõike tõelisele sõiduelamusele.

Alles hiljem leiti aega ka Tucson maasturi tuunimiseks, sest linnamaasturitest ei saa tänapäeval ei üle ega ümber.

Hyundai I30 N Fastback

CUPRA alustas aga linnamaasturiga ja siis näitas ka teist. Debüüdina on CUPRA Ateca igati võimekas auto, mis pakub peaaegu, et sportautolikku kiirust praktilises, keskmise suurusega linnamaasturis. Aga sportliku brändi alguse puhul olen pisut segaduses, et kus need tõeliselt sportlikud autod siis on?

CUPRA – pall on sinu käes, mida teed?

Tõenäoliselt ootan liialt palju liiga kiiresti ja loodan, et praegune CUPRA autovalik on kesine puhtalt just viletsa ajastuse tõttu. Olemasolevat Leon CUPRAt ei taheta uue logo alla viia. Väiksema Ibiza luukpära kohta on kõlakaid, kuid ühtegi füüsilist kinnitust pole siiani nähtud.

See aasta debüteerib uus SEAT Leon, mis tähendab, et CUPRA inseneridel on tõeline võimalus võita minusuguste autoentusiastide südamed. Pall on nüüd CUPRA väljaku poolel, palun ärge lööge omaväravat.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.