Galerii: Lahti autonäituse fookus olid küll väikesed autod, aga valik oli see-eest suur

Väikeautode väljapanek oli väga süsteemne nii riikide kui ka ajastute mõttes. Fotol sõjajärgsed menukad väike­autod (vasakult) Jaapanist (Honda), Suurbritanniast (Mini), Itaaliast (Fiat) ja Prantsusmaalt (Renault). Fotod: Tõnu Korrol ja Margus Tali

Tänavuse näituse peateema oli „Pieni on kaunista” ehk maakeeli väike on ilus. Seda ilu jagus tõepoolest mitmesse näitusehalli miniatuursete autode, veokite ja tsiklite kujul, rääkimata messikeskuse parklatest, kuhu moodustub traditsiooniliselt eraldi näitus külastajate sõidukeist.

Näitus „Pieni on kaunista” kogus kahe näitusepäevaga rekordilised 20 532 külastajat, kusjuures päris mitu autotäit neist saabus ka Eestist. Tuleval aastal juba 16. korda toimuva Lahti Classic Motorshow’ teemaks on aga 1980-ndad.

BMW sõjaeelne lipulaev 335 jäi väga haruldaseks, näiteks selliseid Autenriethi kerega kabriolette valmis vaid 40. Mullu Soome ostetud rohekas eksemplar on säilinud originaalkujul ja paistis sellisena eriti sümpaatne.

Volkswagen Põrnika kandevpõhjale jõuti teisendeid teha isegi Austraalias. Country Buggy (1968) oli mõeldud Austraalia armeele, kuid kõik 1956 eksemplari müüdi siiski tsiviilkasutusse. Sõiduki kandiline kere tundus olevat tugevast plekist.

Pisimast pisim Fiat 500 ehtis nii mõndagi stendi, kuid stiilseim oli see kombinatsioonis sama ajastu Vespa 50 S-iga. Minihaagis oli Soomes ise valmistatud.

Ühesilindrilised ja kolmerattalised: Trojan (sinine) ja BMW Isetta (rohekas).

Lõuna-Euroopa hobiautod on Soomes palju levinumad kui Eestis. Citroën CX (1974–1991) oli esindatud nii varase tavamudelina, luksversioonina Prestige kui ka universaalina Break (fotol).

Restaureerimisjärgus Lamborghini Miura kohta (1966–1973) puudus paraku täpsustav info. Loodetavasti saab seda autot Lahtis aasta-kahe pärast juba restaureerituna näha.

1921. aasta Rolls-Royce Silver Ghosti ostis ei keegi muu kui Karl Fazer (1866–1932), kes sõitis sellega surmani. Vahepeal teiste omanike valduses olnud luksusauto on viimased 10 aastat kuulunud taas kuulsa šokolaaditöösturi perele.

Briti firma Berkeley jõudis mikromõõdus sport­autosid toota vaid neli aastat (1956–1960), enne kui pankrotti läks. 1958. aasta mudel Sports SE (1957) oli vaid 3,1 meetrit pikk ja 1,1 meetrit kõrge ning pooleliitrise tsiklimootoriga.

DeTomaso Pantera restomod (1973) oli muudetud välimusega ja ulatuslikult muudetud tehnikaga. 7-liitrise ja 500-hobujõulise monstrumi eest küsiti 149 000 eurot.

oplus_262144

1990-ndate sportauto Suzuki Cappuccino 0,65-liitrine turbomootor tagas kombinatsioonis 0,7-tonnise tühimassiga reipa dünaamika. Minisportlase hind on aga u 15 000 eurot.

Parklanäitus

Külastajate autodest moodustub näitusekeskuse parklatesse eraldi, tasuta näitus vähemalt 30-aastastest sõidukitest. Fotol 6,6-liitrine Pontiac Trans Am.

Tagasihoidlik hall „hainina” osutus lähemalt uurides BMW M5-ks. Algupärase M5 hinnad on praeguseks 70 000 – 80 000 euro kandis.

Porschelt pärit pidurid, peeglid ja suunatuled reedavad, et tegu on 315-hobujõulise superuniversaaliga Audi RS 2 Avant. Tõsi, originaalis peaks sel olema ka Porsche veljed.

Ferrari F355 Spideri numbrimärk oli auto vääriline, mootori hääl aga isegi madalatel pööretel turbiinilaadne.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.