Uudis

Kas jalgrattaga tehtud rikkumised mõjutavad ka juhiluba?

Foto: Laura Oks, Postimees / Scanpix Baltics

Lugeja saatis meile küsimuse, millele me igaks juhuks ise ei hakanud vastama, vaid küsisime politseilt üle. Teemaks siis jalgratas ja juhiload. Ühtegi alltoodud asja ei tohi rattaga sõites igal juhul teha, sest ratturina on inimene kordades rohkem haavatav kui autoroolis, aga keskendume praegu juriidilisele poolele.

Mis juhtub, kui sõidan rattaga punase tulega üle ristmiku või jään rattaga sõites joobes peaga vahele? Kas võin kaotada ka juhiload või see läheb mul registrisse karistusena kirja?

Kuna enamik asju, mida rattaga teha saab, läheks ka autoga sõites tänapäeval kiirmenetluse alla, mida registrisse ei kanta, siis seal poleks juhilubade alles jäämisega nagunii midagi pistmist. Vaevalt suudab keegi jalgrattaga kiirust ületada sellisel määral, et kiirmenetlusest ei piisa.

Politsei kommenteerib

Politsei vastas meile nii:

Alkoholi tarvitanuna ei tohi rattaga sõita, kuid juhilube selle eest ära ei võeta. Joobeseisundis jalgratturit saab vastutusele võtta vastavalt liiklusseaduse paragrahvile 259:

Jalakäija, tasakaaluliikuri juhi, jalgratturi, pisimopeedijuhi, loomveoki juhi või sõitja poolt liiklusnõuete muu rikkumine

(1) Jalakäija, tasakaaluliikuri juhi, jalgratturi, pisimopeedijuhi, loomveoki juhi või sõitja poolt liiklusnõuete muu rikkumise eest, kui puudub käesoleva seaduse §-s 226, 234, 236, 237, 239 või 241 sätestatud väärteokoosseis, – karistatakse rahatrahviga kuni kümme trahviühikut.

(2) Sama teo eest:
1) kui see on toime pandud joobeseisundis;
2) kui sellega on tekitatud inimesele ettevaatamatusest tervisekahjustus või
3) kui sellega on tekitatud varaline kahju või liiklusoht, –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut.

Trahv kuni 400 eurot

Trahviühik on 4 eurot ehk siis maksimaalselt kuni 400 eurot. Lihtsamate rikkumiste eest kuni 40 eurot.

Jällegi, elu ja tervist kõrvale jättes, siis 400 euroga sõidab ilmselt taksoga ka ühest Eesti otsast teise, seega ratta selga istumise asemel on odavam võtta takso.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.