Uudis

Kiivrivideo: vaata, kuidas on jalgratturil Tallinnas autode vahel liigelda

Jätkates oma artikliseeriat sellest, kuidas Tallinnas oleks võimalik ja mõistlik auto asemel igapäevasteks sõitudeks jalgratast kasutada, salvestasin ühe video tüüpilisest sõidust.

Video on tehtud sõidust lõigul Ahtri tänav–Lilleküla jaam. Kuidas seda vahemaad kõige mõistlikum läbida on? Mulle tundub, et mööda Mere pst–Pärnu mnt–Tehnika.

Kindlasti leiab tähelepanelik vaataja kohti, kus olen eksinud liiklusseaduse vastu (märkus: ülekäiguradadel panen jala alati maha ja ei sõida, kuigi kaadrisse see ei paista). Samamoodi leiab ka kohti, kus auto- ja bussijuhid eksivad seaduse vastu. Aga see pole video eesmärk.

Esimene eesmärk on pigem jäädvustada 2018. aasta reaalsus: kuidas jalgratturid ja autod Tallinnasse kokku ära mahuvad. Teisisõnu, see video on üks pisike näide sellest, millises seisus on praegune taristu ja liikluspilt.

Jalgrattateed on kas puudu, kulunud märgistusega või katkendlikud, see tähendab, et ühe jalgrattatee pealt teisele saamiseks tuleb sõita läbi autode sõiduradade. Autojuhtide jaoks teeb see liiklust kindlasti närvilisemaks, aga tegelikult hoiab see ka paljusid rattureid linnaliiklusest eemal.

Videost on näha ka paljusid kõnniteel sõitvaid jalgrattureid, mis tundub olevat kompromiss. Seal on rattur tugevama rollis. Mina kõnniteel sõita ei taha, see on aeglasem ja olen teistele ohtlikum.

Kes on hiljuti käinud mõnes naaberlinnas – väga markantne näide on Helsingi, aga isegi Vilnius sobiks – selle jaoks paistab Tallinna seis igatahes nukker.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.