Uudis

Korda reeglid üle: sel nädalal avatakse Gonsiori tänav, kuidas Eestis ainulaadsel tänaval sõita?

Gonsiori tänaval avatakse muutsuunaliiklus

Gonsiori tänava kolm sõidurada: vasakul vastassuunaline ühistransport, keskel muutsuunaliiklus ja paremal pärisuunaline ühistransport. Foto: Tallinna LV

Juba sel neljapäeval ehk 15. novembril avatakse remonditud Gonsiori tänav, kus ootab autojuhte suur uuendus: tegu on nimelt Eesti esimese muutsuunaliiklusega tänavaga.

Kuigi liiklusseaduses on reeglid sellisel tänaval sõitmise kohta ammu olemas, ei ole Eesti autojuhid saanud neid siin päris elus järgi proovida.

Tallinna linnavalitsus asus juba ennetavalt juhte hoiatama, et muutsuunaliikluse reeglid selged oleks. Kordame siin need koos mõnede lisakommentaaridega üle.

Kuidas uuel Gonsiori tänaval see asi tähistatud on?

  • Valgusfooridel, liiklusmärkidel ja teekattemärgistel (sh BUS) on Gonsiori tänaval liigeldes täpselt samad tähendused nagu kõikjal mujal.
  • Muutsuunaliiklusega sõidurada on tähistatud kahekordsete katkendjoontega.

Sisuliselt hakkab Gonsiori tänaval liiklus käima kolmel rajal (alustades vasakult): ühissõidukite liiklus vastassuunas, teised sõidukid muutsuunaliiklusega rajal, ühissõidukide liiklus pärisuunas.

Kus ma sõita tohin?

  • Keskmisel, kahekordsete joontega märgitud muutsuunaliiklusega rajal tohib sõita üksnes siis, kui selle kohal põleb roheline nooltuli.
  • Kui foor ei tööta või põleb punane rist, siis muutsuunaliiklusega sõidurada kasutada ei tohi – juht peab kohe reastuma parempoolsele ühissõidukirajale ja pöörama esimesest ristmikust paremale.

Ei maksa segadusse minna ka sellest, kui muutsuunaliikluse fooris on roheline nool, aga tavafooris on punane. Punasega ära sõida.

  • Kehtivad tavalised eesõigusmärgid ja ümartuledega valgusfoorid – kui põhifooris põleb punane tuli, siis muutsuunaliikluse roheline nooltuli ei anna sõiduõigust. Peatuda tuleb stoppjoone ees! Sõitu võib jätkata rohelise tule süttimisel.

Kui keeran Gonsiorisse, siis kas keskmisele rajale või äärmisele?

Äärmisele.

  • Pöörates Gonsiori tänavale tuleb sõita esmalt parempoolsele ühissõidukirajale ning alles peale veendumist, et muutsuunaliiklusega sõiduraja kohal põleb roheline nooltuli, tuleb otsesõiduks reastuda muutsuunaliiklusega sõidurajale.
  • Gonsiori tänavalt parempöörde sooritamiseks tuleb reastuda parempoolsele ühissõidukirajale.
  • Vasakpöördeid Gonsiori tänavalt ei saagi. Põhjuseks on ohutuse tagamine.
  • Kui muutsuunarajaga teel on takistus, mis segab liiklemist, tuleb takistusest mööduda pärisuunavööndist lahkumata (ettevaatlikult parempoolse ühissõidukiraja kaudu).

Millal liiklus keskmisel rajal muutub?

Kaks korda päevas.

  • Praeguse kava järgi on keskmisel ehk muutsuunaliiklusega rajal võimalik sõita kesklinna suunas kella 06.00-11.50 ja kesklinnast väljuval suunal kella 12.00-05.50.

Linnvalitsus palub inimestel, kes märkavad fooride töös vigu või kõrvalekaldeid, helistada rikketelefonil 656 3535.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.