Kuhu sõidame? Eesti ainus autokonverents toob kokku vana ja uue maailma ning räägitakse auto tulevikust

Kas entusiastidele jääb ka midagi või muutub auto kiretuks arvutiks?

Kolmapäeval, 9. novembril toimub Tallinna Tehnikakõrgkoolis (TTK) autokonverents, kus eriala asjatundjad vaatavad, milline on üldse auto tulevik.

Üheks teemaks on andmed, sest kütuste ja sisepõlemismootoriga enam imet ei tee. „Auto annab vabaduse“ loosungi täidab nüüd sisuga hoopis andmestatud auto, kasutaja analüüs ja ühendatud transpordisüsteem. Jätkusuutlikkust silmas pidades peab muutuma kogu autonduse paradigma ja elulaadid – autost peab saama eelkõige tänaval seisev ja jagatud tarbeese. Säästlikkust silmas pidades on märksõnad aegluse tagasitulek – nii autovedudesse kui ka tavakasutusse.

Traditsioonid kohtuvad uute äridega

„Vestlusringides saavad kokku traditsioonilise automaailma esindajad: insenerid ja müüjad ning ettevõtjad ja arendajad, kes näevad autondust ja liikuvust väga erinevalt. Bolt, Elmo, Snabb ja teised platvormi- ja andmepõhiste ärimudelitega ettevõtted ei ole lühikese ajaga tundmatuseni muutnud ainult tänavapilti ja liikumisharjumusi, vaid kogu meie tulevikku. Proovime selle tuleviku ära tunda ja talle õigeid küsimusi esitada,“ tutvustab Marek Simulman Tallinna Tehnikakõrgkoolist (TTK) autokonverentsi sisu.

Vaatluse all on kütused, energiakandjad, linnaplaneerimine, disain, tehnoloogia ja palju muud. Loomulikult ka andmed, sest tuleviku autotööstus on Big Data tööstus ja selle teemata ei möödu ükski maailma autokonverents.

Rootsis elav autoinsener ja investor Marek Kiisa just sel teemal räägib ja näitab muu hulgas, kuidas IT-sektori investeeringud elektroonikatööstuse asemel autotööstuses domineerivad. Kiisa vaatab tulevikku inseneri, finantspraktiku ning keskkonna ja üleautostumise pärast muretseva analüütiku pilguga.

Kui kaugel on tegelikult isejuhtimine?

Eesti inseneridelt ja arendajatelt saab teada, kui keeruline on tegelikult autonoomset sõidukit arendada. Lisaks ka see, kuidas juristid ja transpordiamet nende teemade üle pead murravad.

Muidugi räägitakse ka akude tehnoloogia võidujooksust, esitame USA üllatavad mobiilsustrendid ning elektriliste ja autonoomsete masinate tulekust tingitud muutused veonduses. Selles valguses saame paremini aru, millist probleemi Starshipi pakirobotid Tallinnas ja Tartus lahendavad – sel teemal räägib Starshipi juht Ahti Heinlat.

Paneelide koosseis on interdistsiplinaarne ja esindab hästi teedel-tänavatel lahendamist vajavaid probleeme. Kokku saavad linnauurijad ja liikluseksperdid, IT-arendajad, insenerid, liiklusõnnetuste uurijad ning loomulikult õiguslik pool, mida esindab vandeadvokaat Martti Peetsalu.

Päeva lõpetavad kolm praegust ja endist autoajakirjanikku Karl-Eduard Salumäe Äripäevast, Tarmo Tähepõld Geeniuse autoportaalist ja endine Autolehe tegevtoimetaja ning praegu LaitseRallyParki’s tegutsev Tõnu Korrol. Teemaks (lõbusate) autode tulevik ja nendesse investeerimine.

Konverentsi kava ja kõiki esinejad näeb siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.