Land Rover ehitas teadusuuringuteks mobiilse laboratooriumi, järgmise aasta taotlusvoor juba avatud

Land Rover Discovery tähistas oma 30. juubelit tööl olles – uue põlvkonna Discovery muudeti mobiilseks laboratooriumiks ja külastati Aafrika kõige kaugemaid kohti. Seda rahastas stipendiumiprojekt Land Rover Bursary.

Mobiilse malaariaprojekti tiim käis neljas riigis ja testis uusimat geneetilise sekveneerimise tehnoloogiat kaugetes maakohtades. Teadlased lõid kasulikke geneetilisi andmeid ning DNA eraldamiseks ja analüüsimiseks kulusid vaid mõned tunnid. Tavaliselt võtab see protsess nädalaid.

Auto ehitas Land Roveri kuulus “eriüksus” SVO

Mobiilse laboratooriumi arendas välja Land Roveri eriprojektide üksus Special Vehicle Operations (SVO) ja teadlaste tiim, mida juhib dr George Busby. Teadlased läbisid kokku 7350 kilomeetrit maanteedel ja maastikel Namiibias, Sambias, Tansaanias ja Keenias. Land Rover Bursary rahastas projekti koostöös seltsiga Royal Geographical Society.

Malaaria mõjutab igal aastal miljoneid inimesi üle kogu maailma. Jaguar Land Rover kasutab tehnoloogiat, et aidata oma valdkonna ekspertidel midagi tõeliselt muuta.

„Oleme tõesti uhked, et meie eriprojektide üksuse ainulaadne Discovery on osutunud kasulikuks ka raskesti ligipääsetavates asukohtades,“ ütles dr Steve Iley, Jaguar Land Roveri peaarst.

Oluline teadustöö muutus palju lihtsamaks

Discovery 1173-liitrine pagasiruum oli varustatud mobiilse geneetilise sekveneerimise laboratooriumiga, mis sisaldas külmikut ja sügavkülmikut, konfiguratsioonisüsteemi tiimi varustusele ja pardaekspeditsiooni akut. Lisavarustuses olid veel sihtotstarbeline kahekordne päikesevarikatus, päästekomplekt, vints, libisemisvastased rehvimatid, katuseraam ja LED-öösõidutuled.

„Discovery oli selle töö jaoks ideaalne tööriist. See läbis erinevaid maastikke, kandis hõlpsalt kogu meie varustust ning oli liikuv labor. Ilma Land Rover Bursary toetuseta me lihtsalt ei oleks suutnud seda olulist sammu tõestada, et malaaria ennetamisel on DNA kaugsekveneerimine teostatav,“ selgitas projektijuht dr George Busby.

Malaaria on kolmas surmav nakkushaigus maailmas ja 90% neist juhtudest on Aafrikas. Ravimiresistentsuse levik parasiitides, mis põhjustavad malaariat ja putukamürgi resistentsus seda kandvatel sääskedel mandril varieerub, mistõttu on geneetiline analüüs üks võimalus, kuidas pakkuda olulist informatsiooni resistentsuse kohta kohalikes kontrollprogrammides. Üks edu peamisi eeltingimusi on võitlus haigustekitajate ja -kandjatega.

Järgmine stipendiaat juba teada ja avatud ka uus taotlusvoor

Discovery laboratoorium veetis kaks kuud maanteel ja maastikul. Selle reisi jooksul õnnestus teadlastel koguda palju väärtuslikku informatsiooni ja koolitada inimesi uut tehnoloogiat kasutama.

Land Rover kuulutas välja ka 2019. aasta stipendiumi võitjad – tiim, mis koosneb ainult naistest, kes reisivad läbi Aafrika kaugete maapiirkondade ja koguvad tõendeid tegurite kohta, mis mõjutavad põllumajandustootjate kahjuritõrjetehnoloogia kasutuselevõttu.

Lisaks on juba avatud 2020. aasta Land Roveri stipendiumi taotlemine. Seekord aitab võitjaid ekspeditsioonidel Frankfurdis lansseeritud uue põlvkonna Land Rover Defender. Taotluste esitamise tähtaeg on 30. november.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.