Uudis

Müüa Markko Märtini endine ralliauto, mille tagatulesid on näinud ka Tänak

Tšehhi vabariigis on müügis Markko Märtini endine ralliauto Ford Focus WRC, millel on Eestiga juhtumisi mitmekordne kokkupuude.

Tegu on Ford Focus WRC tehaseautoga 2003. aastast ehk Märtini rallikarääri kuldajast. Mäletatavasti võitis ta Focusega kokku viis MM-etappi, just aastail 2003-2004.

Tõsi, Tšehhis müüdav Focus oli Fordi meeskonnal pigem testiauto, küll aga ajalooline, sest tegu oli üldse kõige esimese Ford Focus RS WRC 03 autoga. Varasemaga võrreldes oli 03 väga tõsine edasiminek, seda nii aerodünaamika kui ka kaalujaotuse osas. Olgu lisatud, et doonormudelina kasutas Ford Ameerika turu Focust – just selle parema aerodünaamika tõttu.

Konkreetset autot registreerimismärgiga EX02 OBF kasutati 2003. aasta hooaja alguses arendustöös ja seejärel testsõidukina Uus-Meremaa, Argentiina, Kreeka ja Soome ralli eel. Märtin võitis mäletatavasti nii Kreeka kui ka Soome ralli – aga mitte selle konkreetse autoga. Aga just selle autoga tegi Märtin Soome ralliks valmistudes veel ühe huvitava „testi“ – nimelt osales 2003. aasta juulis EOS Lõuna-Eesti rallil. Tegu oli tartlasest Märtinile vägagi koduse ralliga ja mõistagi ta võitis selle.

Tõsi, Märtin EX02 OBF-ga rohkem ei sõitnudki, sest Fordi tiim müüs auto maha Kreeka erasõitjale Ioannis Papadimitrioule. Viimane võistles Focusega aastaid, kuid suurema eduta.

2008. aastal omandas Focuse soomlane Jukka Hiltunen, kes oli sellega kodustel rallidel juba märksa edukam, aga mitte ainult. Ta tuli sellesama Focusega 2008. aastal ka Tallinna ralli starti – ja võitis selle. Seega on EX02 OBF Eestis lausa kaks rallit võitnud. Hiltuneni järel pidi toona napilt teise kohaga leppima Ott Tänak, kes võistles märksa aeglasemal N-rühma Imprezal.

Ralliauto võistlusajalugu 2003-2008

Pärast Soomet osteti Focus Rootsi, kus see veetis kümme aastat (2009-2019). Seejärel sattus see Tšehhi Jiří Jiroveci kätte, kes endise rallisõitjana omab lisaks ka muljetavaldavat kollektsiooni erinevatest ralliautodest. Ainuüksi Ford Focuseid leidub seal terve trobikond.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.