Kus on nelikvedu? Need on tänapäevaste WRC autode tänavaversioonid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tänavused ralli maailmameistrivõistlused algasid möödunud nädalavahetusel Monte Carlo ralliga. Selle peale tekkib muidugi ka huvi, mida pakuvad WRC’s osalevad autotootjad tänaval sõitmiseks?

WRC sõidukite puhul täpseid detaile teada pole, kuid maksimaalsed lubatud arvud on siiski avalikustatud. Kõigi nelja auto jõuallikas on 1,6-liitrine, 4 silindriga turbomootor, mis toodab maksimaalselt 380 hobujõudu ja 400-450 Nm väänet.

Minimaalne kaal on kõikidel sõidukitel 1190 kg ja muidugi omavad kõik masinad nelikvedu. Kõik see tagab kiirenduse seisust sajani alla 4 sekundi ja tippkiirus ületab vähemalt 200 km/h.

Võtsime kõik neli autotootjat Citroën, Ford, Hyundai ja Toyota ning nende WRC’s osalevad automudelid ette ja otsisime need kõige sportlikumad tänavalegaalsed variandid välja. Etteruttavalt võime öelda, et nelikveoga puhtaverelisi rallikaid siit otsida ei tasu.

Citroën C3

Citroëni esindusse sisse marssides, nõudes kõige ägedamat ja sportlikumat C3 saad sa 110-hobujõulise 1,2-liitrise turbomootoriga luukpära. Kiirendus enam kui topelt WRC masinast, see on 9,3 sekundit ja seda muidugi ainult esiveoga. Valikus on nii automaat- kui ka manuaalkast.

Hind 110-hobujõulise mudeli puhul algab 13 400 eurost ja küündib tippvarustuse ja automaatkastiga 16 300 euroni.

Ford Fiesta

Sinise ovaaliga kaunistatud sportlikud luukpärad on alati sõiduelamuste rohked olnud. Ford Fiestal saabus eelmise aasta teises pooles kõige sportlikum ST-variant müügile, mis on konkurentide seas kindlasti üks säravamatest pakkumistest.

1,5-liitrine EcoBoost turbomootor toodab 200 hj ja seda vaid kolme silindriga. Fiesta ST on sarnaselt oma eelkäijaga saanud ohtralt positiivset tagassidet ja ülivõrdes arvustusi. Võiks isegi öelda, et tegemist on hetkel ühe parima esiveolise sportliku lukpäraga.

Parim tõestus, et Fiesta ST suudab sõidu ajal manada juhi näole kõrvuni naeratuse on muidugi Evo ajakirja aasta auto testi neljas koht. Väike, kuid entusiastlik luukpära jättis seljataha teiste seas näiteks Volkswagen GTI ja Renault Megane RS luukpärad ning ka BMW M2 Competition sportkupee.

Loodame selle aasta sees ka ise Fiesta ST rooli taha saada ning tuua teile kõik emotsioonid ja sõiduelamused sellest loodetavasti vapustavast luukpärast.

Hyundai i20

Hyundai i20 on neljast autost võimsuselt nõrgim. Ainukene turboga varustatud mootor i20 luukpäral toodab 100-hobujõudu aga kõige soodsam. Samas, rahasäästmine pole antud loo iva. 5-käigulise manuaalkast viib kõik 100 hobust esiratasteni ja kiirendab Hyundai väikese luukpära seisust sajani 10,7 sekundiga.

Kahjuks on Lõuna-Korea autotootja sportlik luukpära kõige kehvemas seisus konkurentidega võrreldes. Tõenäoliselt on nende N-nimeline sportlike autode bränd veel liialt noor, et vürtsitada ka väiksemaid autosid.

Olgugi et Hyundai pakub ka omajagu kiidetud i30 N luukpära 275 hobujõuga, ei saa me seda siin arvesse võtta. Vastasel juhul oleks Fordil Focus RS ja kõik läheksid koju ära.

Toyota Yaris

Teine Aasiast pärit autotootja on sarnaselt Fordiga pika autoralli ajalooga. Tänapäeval on WRC’s võistleva Yarise kõrval Yaris GRMN luukpära, mis on antud nimekirjas ainuke rivaal Fiesta ST-le pakkudes lausa 12 lisa hobujõudu.

Yaris GRMN’iga saime ka ise sõita. Väike luukpära meeldis meile väga erksa mootori pärast, mis trotsib tänapäeva trendi ja väldib turboga ülelaadimist. See-eest on kasutatud 1,8-liitrisel mootoril kompressorit muutes 212-hobujõulise jõuallika kiiresti reageerivaks.

Võiks isegi öelda, et kõik, mis puudutab sõidukogemust oli kiitust väärt, kaasaarvatud väga hea tunnetusega rool, mis ise oli pärit Toyota GT86 sportkupeest.

Ka käigukast sai kiitust ning vahetused nii üles, kui alla olid mõnusalt kiired. Siiski pidime märkima, et käigukangi liikumisteed tundusid kohati erineva pikkusega.

Yaris GRMN-i miinusteks oli aga pisut igav ja plastmassirohke interjöör ning natuke liiga kõrge istumine, kuigi istmed ise olid mugavad ja hoidsid juhti mõnusalt kinni.

Gazoo Racingu logo ja mudelinime ei lasta unustada.

Jaapani luukpäral on ligi 30 000-eurone hind, mis on 4500 eurot rohkem kui Fiestal. Suurema numbri osaliseks õigustuseks on see-eest auto rariteetsus, sest Yarist valmistatakse GRMN konfiguratsioonis vaid 600 sõidukit.

Ja mida see GRMN mudeli nimes tähendab te küsite? Ei midagi muud, kui Gazoo Racing Masters of Nürburgring – tõsiselt, see pole nali.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.