Politsei arvab, et droone võib liikluskontrolliks kasutada, inimõiguslased nõuavad aga uut seadust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Politsei plaanib hakata kasutama liiklusjärelevalves droone, mis on tekitanud ohtralt küsimusi inimõiguslaste seas. Kuigi politsei lausub oma selgitustes, et praegused seadused katavad droonide kasutamist piisaval määral, siis inimõiguslased leiavad, et asja oleks vaja oluliselt karmimalt reguleerida.

Eesti inimõiguste keskuse juht Kari Käsper märgib, et PPA kasutab droonide kasutamise õigusliku alusena korrakaitseseaduses toodud õigust kasutada jälgimisseadustikku, mis edastab või salvestab pilti.

“On kaheldav, kas seaduse vastuvõtmisel 2013. aastal nähti ette tehnoloogia arengut nii kaugele, et see võimaldaks laialdaselt kasutada ka jälgimiseks droone,” lausus ta.

EIK leiab, et droonide kasutamise ametivõimude poolt peaks eraldi reguleerima, kuna nende olemusest tulenevalt võimaldavad nad oluliselt laiemaulatuslikku jälgimist kui statsionaarsed maapealsed kaamerad.

“Droonid saavad liikuda jälgitavaga kaasas, samuti pole nad nii lihtsalt märgatavad kui teeäärsed kaamerad või kiirust mõõtvad politseiametnikud,” märkis Käsper.

Käsper märgib aga seda, isegi kui lugeda droonide kasutamine korrakaitseseadusega võimaldatuks, tekib droonide puhul küsimusi, kuidas täita seaduses toodud tingimusi.

“Sealhulgas on ebaselge, kuidas tagatakse, et drooni vaateväli oleks piiratud vaid avaliku ruumiga ning sellele ei salvestata kuni aastaks näiteks kellegi koduõues toimuvat. Lisaks on jälgimisseadmestiku kasutamisel kohustus informeerida inimesi, et sisenetakse jälgimisseadme vaatealasse. Kuidas praktiliselt taoline informeerimine politseidrooni puhul aset leiab ja kuidas inimene saab sellisel juhul valida teise teekonna, on samuti ebaselge. Taoline teavitus on mõeldav näiteks suurte avalike ürituste puhul, aga igapäevases liiklusjärelevalves üpris komplitseeritud,” lausus ta.

EIK arvab ka seda, et ei saa kuidagi väita, et filmiv või videot edastav politseidroon on samaväärne kui iga teine kaamera, mida lubab kasutada hetkel olemasolev seadus. “Taoline lähenemine tähendab ohtu, et PPA ei pruugi hinnata ka teiste uute tehnoloogiate kasutamise riivet eraelu puutumatusele, sest ei defineeri neid uuteks tehnoloogiateks. EIK hinnangul tuleb enne politseidroonide kasutuselevõttu teha reeglitekohane mõjuanalüüs. Kui sellist mõjuanalüüsi eeldatakse ettevõtetelt ja teistelt riigiasutustelt, peaks seda tegema ka PPA,” märkis keskus.

Positiivse poolena tõi EIK välja aga selle, et droone kasutatakse vaid korrakaitseseaduse alusel avaliku korra tagamiseks, mitte süüteomenetluses.

Loe PPA täispikka vastust siit.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.