Selgitus: miks on õige öelda isejuhtiv, mitte isesõitev?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Automaailma vaieldamatult suurimaks trendiks on hetkel autode arendamine, mis oskavad sõita soovitud kohta ilma, et autojuht ise midagi tegema peaks. Tihtipeale kutsutakse selliseid autosid isesõitvaks, kuid tegelikkuses tuleks nende kohta öelda isejuhtiv.

Kuigi tegu on nišiprobleemiga ning iga inimene saab aru mõttest, kui ütled isesõitev auto, siis korrektsuse huvides võiks kasutada väljendit isejuhtiv. Sama teeb edaspidi ka Geeniuse autoportaal, seda eesmärgiga juurutada korrektsema termini kasutamist.

Kuigi pealtnäha on mõlemad sõnad pea samad, siis tegelikkuses on neil tähenduslik erinevus.

Isejuhtiv sõiduk on miski, mis keerab ise rooli, mõtleb välja, kuhu on vaja minna ning kannab hoolt ka kõige muu eest, mida teeks muidu autojuht. Isesõitev auto on seevastu aga sõiduk, mis hetkelgi teedel vurab: auto sõidab ise, seda ei vea hobune või ei lükka tagant näost punaseks tõmbuv lükkaja.

Isesõitva sõiduki mõistet aitab mõista veelgi rohkem see, et auto, korrektse välismaise nimega automobile, tähendab tõlkes just midagi isesõitvat. Sõna auto tähendab lihttõlkes sõna “ise” ning sõna mobile liikumist.

Seega tasub seda tähele panna ja selguse huvides kaaluda õigema termini kasutamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.