Uudis

Sulev Ladva: tänavune Le Mans’i sõit oli erilisem kui kunagi varem ning toimus üks suur muutus

Foto: Facebook, FIA WEC

Nii kõva mees ma ei ole, et nimetaks end veteranist võidusõidu fänniks või teaksin kõike autospordist, kuid 14 aastat Le Mans’i ja teiste sarnaste kestvussõitude vaatamist on jätnud oma positiivsed ja kohati ka negatiivsed jäljed. Üks nendest negatiivsetest on nüüd kustutatud tänu Martin Rumpile.

Kõige suurem kontrast eestlasest Le Mans’i austajale jõuab kohale pärast sõitu. Terve nädala kestnud elevus, kui vaatad harjutussessioone ja kvalifikatsioone, sotsiaalmeedia on täis sõitjate poolt tehtud pilte ja videoid ringrada ümbritsevast melust ning siis saabub nädalavahetus, kus oled sõpradega naelutatud teleka taha vähemalt 25 tunniks.

Lõpuks saab 24 tundi kestnud autospordi üks tippsündmusi läbi ja kuidagi peab sellelt adrenaliinirongilt maha saama, mis on kestnud terve nädala. Pühapäeva õhtul ja isegi veel järgmisel kahel päeval on mõtted veel Le Mans’i peal, et kõike seda seedida. Kui 24-tunnise sõidu jooksul läbitakse umbes 5000 km juhtub selle jooksul nii mõndagi.

2022. aasta Le Mans’i sõidu võitnud #8 Toyota GR010 koos Brendon Hartley, Sebastien Buemi ja Ryo Hirakawaga. Foto: Toyota

Kas ainult mina tean, et äsja toimus üks suurimatest võidusõitudest?

Kuid siis jõuab kohale see negatiivne kontrast. “Kas keegi muu ei teagi, mis möödunud nädalavahetusel juhtus?” mõtlesin ma pärast esimest paari Le Mans’i vaatamist üle kümne aasta tagasi. Jah, aastate jooksul võib siin-seal leida lihtsamaid artikleid, et tänavuse Prantsusmaa kestvussõidu võitis Audi, Porsche või Toyota, kuid ükski suurem väljaanne nagu ei teakski midagi ühest maailma suurimast võidusõidust.

Ei soovi siinkohal ERR’ile, Postimehele ega teistele väljaannetele liiga teha. Aastate jooksul on kindlasti kuskil olnud aeg-ajalt Le Mans’i kajastust, kuid ütlemata vähe. Õnneks aga jõudis see aasta kuulsale Prantsusmaa võidusõidule Martin Rump, kes muutis asja täielikult.

Kindel on see, et kui keegi eesti sportlane jõuab kuhugi järgmisele tasemele või suurele võistlusele, siis on tublid Eesti spordiajakirjanikud sellest ka hooga kirjutamas ja rääkimas. Seetõttu oli tänavune Le Mans eestlasest fännile midagi erakordset.

Aitäh, Martin Rump!

Uudised ilmusid terve nädala jooksul, kajastades Martin Rumpi käekäiku ja isegi sõidu jooksul sai lugeda mitut artiklit eestlase käekäigust võidusõidul. Kunagi pole Le Mans saanud Eesti meedia poolt nii palju tähelepanu nagu tänavu ja seda täiesti arusaadaval põhjusel – nüüd on ju meie mees päriselt sõidus!

Foto: Facebook, Absolute Racing

Isegi minu 88-aastane vanaisa oli huvitatud, et kuidas meie Eesti sõitjal seal Le Mans’is läheb. Kõik see näitab, et Martin Rumpi osalemine on teinud väga suure hüppe Le Mans’i populaarsuses meie väikeses Eestis.

Mina loodan, et see laiendas ka täiesti tavalise “jalka EM’i ja MM’i ikka vaatan” tugitoolisportlase horisonti ning edaspidi on juuni keskel üks nädalavahetus kalendris kirjas, kust võib iga kell lükata teleka käima, valida Eurospordi kanali ja vaadata imelist ja tipptasemel võidusõitu. Ja muidugi ka seda, et ka järgmistel aastatel saab kaasa elada Martinile või teistele eestlastest autosportlastele Le Mans’i ringrajal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.