Uudis

Taaselustatakse ainulaadne V16 mootoriga F1 masin

Pärast Teist maailmasõda asutatud BRM (British Racing Motors), oli briti F1 autode tootja kuni 1970ndate teise pooleni. Kuigi tegemist pole nii kuulsa tiimiga nagu Lotus, Ferrari või Alfa Romeo, oli BRM-il üks väga meeldejääv saavutus.

Suurim F1 saavutus BRM-il toimus 1962. aastal, kui nad said konstrukturite tiitli ning nende sõitja Graham Hill tõusis maailmameistriks.

Eriti tähelepanuväärne oli nende V16 mootor. Esimesed F1 regulatsioonid pärast Teist maailmasõda lubasid ehitada kas 4,5-liitriseid vabalthingavaid või 1,5-liitriseid ülelaadimisega jõuallikaid.

BRM nägi võimalust ehitada midagi ainulaadset ning ette võeti projekt 1,5-liitrise V16 mootori arendamiseks. Rolls Royce valmistas supercharger ülelaadijad, mida oli mootoril kokku neli. Auto, millesse uus mootori paigutati, oli BRM Type 15.

Kuigi jõuallikas oli konkurentidest võimsam, 550 hj ja kuni 12 000 pööret, kaasnesid keerulise mootoriga ka paljud disaini- ja vastupidavusprobleemid.

Kuigi esimesed kaks grand prix’d suudeti võita, jätkas Type 15 hooaega märksa nõrgemalt.

Pilt: kuvatõmmis YouTube, Goodwood Road & Racing

BRM Type 15 puhul pole tegemist kõige edukama autoga, kuid tehniliselt on saavutus kindlasti väga huvitav. Seepärast otsustati, et just see V16 mootoriga masin vääriks taaselustamist.

BRM kunagised omanikud Oweni perekonnast ja koostöös vanade F1 autode restaureerimisettevõttega Hall & Hall ehitavad kolm täiesti uut BRM Type 15 masinat.

Tähtis on, et tegemist pole mingisuguse modernsema uuenduse või nö. restomod lahendusega. Kolm uut autot ehitatakse täpselt originaaljooniste ja disaini järgi.

Esimene kolmest sõidukist ehitatakse BRMi omanikke perekonnale. Järgmised kaks lähevad aga müüki.

Väidetavalt valitakse potentsiaalseid kliente väga hoolikalt, sest terve projekti eesmärk on autosod erinevatel üritustel näha ja kuulata lasta. Seega tulevased omanikud autot kinnisesse garaaži ilutsema ei tohi osta.

Hinda pole muidugi avaldatud. Vihjeks võib öelda, et ainult üks originaal BRM Type 15 on veel säilinud ja seda peetakse hindamatuks. Uue Type 15-ne soetamine odav lõbu olema ei saa.

Lõpetuseks ka video, kus originaal Type 15 sõidab mööda Goodwood mäkketõusu kiiruskatset. See mootori heli on väärt kuulmist.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.