Tarmo Tähepõld: Lugu sellest, kuidas üks Eesti väikelinn superauto abil rikkaks ja kuulsaks muuta

Kõrvalistmelt lahkub loo autor alati naeratus näol. Lõpuks ometi sai see läbi.Foto: Karl-Erik Idasaar

McLaren avalikustas oma uue superauto nimega Elva. Ülim rodster, mis on tehnika ja disaini tõeline tippsaavutus. Järgneb mõtisklus, kuidas sellest kõigest võiks võita Elva linn ja vald?

Kõige esimene ülesanne on loomulikult osta ära üks McLaren Elva sportauto. Elva valla 19 miljoni eurose eelarve juures ei ole ligi 1,5 miljoni leidmine ilmselt lihtne, aga ka mitte ülejõu käiv. Just niipalju on selle auto hinnaklass, paarsada tuhat siia-sinna maksude ja muu sellise peale.

Vaja on autoostu luba

Keerulisem, kui leida raha, on ilmselt saada selle auto ostmise õigus. Justnimelt, eksklusiivsete sõidukite maailmas kehtib siinsele rahvale tuttava “autoostu loa” süsteem, kus vähemalt jäetakse mulje, et iga suvaline seda osta ei saa ning tihti müüakse piiratud seeria juba enne avalikustamist läbi. Elvat ehitatakse 399 eksemplari.

Aga oletame, et tähed joonduvad õigesti ja McLareni müügiosakond eraldab ühe ka kummalisele Põhja-Euroopa väikelinnale. Mis edasi?

Miks pagana pärast peaks üks Eesti linn ostma auto?

Aga mis see alternatiiv on, et panustame pigem lastesse, haridusse, oma inimestesse, loodusesse…? Millal need on midagi tagasi toonud? Ainult küsivad juurde.

Küll aga kerkivad eksklusiivsete sportautode hinnad väga kiirelt. Toon näite. 1990ndate keskel toodeti väga piiratud kogus (106 autot) McLaren F1 sportautosid. Nende hind uuena oli 1 miljon dollarit. Tänapäeval, kui üldse mõni müügile tuleb, lähevad need kaubaks vähemalt 10 miljoni või isegi enama eest.

Liiga pikk investeeringuperiood ja lasteaia katus ei pea nii kaua vastu? Aga palun, Ferrari LaFerrari Aperta lahtine superauto (210 eksemplari) tuli müügile 2016. aastal 2,2-miljoni dollariga. Tänapäeval pannakse neid oksjonile enam kui 6 miljoni eest.

Ferrari LaFerrari Aperta

Ford GT maksis 2017. aastal uuena 500 000 dollarit. Oksjonil müüdi üks hiljuti 1,5 miljoni eest.

Seega, kui Elval õnnestuks üks Elva ära osta, siis lähimas või kaugemas tulevikus saaks selle 1,5 miljonit eurot duubeldada, tripeldada või jumal teab kui suureks summaks muuta. Siis võib teha lasteaedu ja investeerida “pehmetesse väärtustesse”. Või osta veel superautosid.

Aga ka see ei ole veel kõik!

Auto sai ostetud, mis edasi? Edasi tuleb turism. EV100 raames ehitati välja vahvaid linnaväljakuid üle kogu Eesti. Aga mitte ühegi keskel ei trooni disaini mõttes skulptuurne superauto.

Kujutage ette, Elva keskplats (on seal keskplats?) või järve äärde tehtud poodium. Säravas klaaskastis auto nimega Elva. Valguslahendus tellitakse autole vääriliselt rahvusvahelise hankega ja mitte mingi “paneme-kaks-LEDi-alt-paistma”, korralik ikkagi, installatsioon. Iga päev päikeseloojangu ajal käivituv video projitseerib järvele kuulsaid kaadreid McLareni ajaloost.

Igal suuremal tähtpäeval käivitab linnapea tseremoniaalselt sõiduki, viib mõne aukodaniku auringile, külastab lasteaedu ja vanureid, joonistab selleks ehitatud spetsiaalsele platsile sõõriku, mille sees toimub siis laulu- ja tantsupidu.

Linnapea mängiks sellest nii linna hümni kui ka jõululaule.

Jõuludeks ehitakse McLaren Elva ära, jaanipäeval tantsitakse ümber selle kasti ning lauldakse igavesest valgusest ja rohust, mis kõrgeks kasvab. Heli tuleb muidugi McLareni lisavarustusena soetatud (linna lisaeelarvest) helisüsteemist, sest standardvarustuses seda pole.

Turistid tulevad hordidena, garanteerin

Lisaks sellele, et McLaren ühendab kogu Elva rahva, hakatakse seda imet käima kaemas ka üle kogu maailma. Kindlasti sooritavad sinna palverännaku kõik McLareni omanike klubid ja ma luban, see ei ole mingi tuunitud Volkswageniklubi, kes tahaks kulude kokkuhoiu mõttes 6kesi ühes toas ööbida.

Järve äärde ei mahu kõik 5* hotellid ära, kuhu neid McLareni omanikke mahutada. Juurde tuleb kaevata teine järv. Töökohad, välismaine raha, lõputu heaolu.

Kooliekskursioonid mitmekordistuvad nagunii ja sellest võidavad nii järvemuuseum “Kalala”, Hellenurme veski kui Luke mõis. Siin ei ole kaotajaid!

Kust leida see 1,5 miljonit eurot?

Ettevõtluse arendamise sihtasutuse turismimeetmest muidugi. Kas ma pean kõik teie eest ära tegema, Elva juhid?

Kirjutage nüüd kohe Mark Waller, Chertsey Road, Woking, Surrey, GU21 4YH, England ja hakake asja ajama. Ega neid autosid kauaks jätku! Lisaks on Elva nimelisi kohti ka mujal, näiteks Illinoise osariigis Ameerikas ja ka Itaalias.

“Welcome to Estonia” kampaania maksis 830 000 eurot. Minu plaan on vähemalt kaks korda parem ja mis oluline, auto jääb ju alles ja no alla 1,5 miljoni ehk ostuhinna selle hind ka ei lange.

Konsultatsiooniteenuste arve saadan hiljem.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.