Üllatusliku mootoriga McLaren Solus GT maksab 3,5 miljonit eurot ja pole tänavalegaalnegi

Fotod: McLaren

Pole just väga sage asi, et ekstreemsena näivad kontseptautod, mis eksisteerivad vaid digitaalses maailmas, olgu siis 3D mudelitena või lausa videomängudes, jõuavad lõpuks ka päris ellu. McLaren Solus GT on üks nendest eriti rariteetsetest juhtudest.

Umbes viis aastat tagasi tutvustas McLaren koostöös Gran Turismo Sport videomänguga uut digitaalset kontseptautot Ultimate Vision Gran Turismo. Futuristliku Le Mans’i prototüüp-klassi autona näiv ringrajaauto jõuab üllatuslikult ka päris ringrajale.

McLareni ringraja erimudel nimega Solus GT pole küll üks-ühele koopia Gran Turismo Sport videomängust pärinevast kontseptautost, kuid samas väga kaugel sellest see kah pole.

McLaren Vision Gran Turismo Concept

Pöörase V-10’ga ekstreemne rajapill

Vast suurim üllatus Solus GT puhul on selle jõuallikas. Ringraja auto trotsib senist trendi, kus kõik modernsemad McLarenid on kasutanud mingit variatsiooni kahe turboga V-8 jõuallikast, olgu see 3,8- või 4-liitrine. Solus GT saab vabalthingava V-10 jõuallika võidusõidumootorite tootjalt Judd.

5,2-liitrine mootor toodab üle 840 hj ja 650 Nm ning selle piiraja küündib üle 10 000 pöörde minutis. See tähendab, et kiirendus “sajani” kestab vaid 2,5 sekundit ja rajamasina tippkiirus on üle 320 km/h.

Kuna tegu on puhtalt rajale mõeldud sõidukiga, siis muidugi on auto kerge. Alla 1000 kg kaaluv Solus GT on ehitatud ümber eriti tugeva süsinikkiust monokokk konstruktsiooni. Nagu piltidelt ka näha, on terve autokere disainitud aerodünaamika eesmärgil.

Selgelt inspireeritud McLareni F1 teadmistest ja praegustest Le Mans’i tippklassi masinatest, on Solus GT ühekohaline ja kinnise kabiiniga. Kabiini sisenemine on ülistiilselt hävituslennuki stiilis, kus katus koos tuuleklaasiga liigub eest ära.

Auto esiots on avatud, et õhuvool saaks puhtalt läbi liikuda ja jõuda küljepeal olevatesse jahutusavadesse ning mujale, et tagada vastavalt väiksem õhutakistus ja maksimaalne surujõud.

Erinevalt tänapäeva superautodest, puudub Solus GT’l igasugune aktiivne aerodünaamika. Kõik, mida näeb, on seal eesmärgiga ja püsib sellisena nagu on. Kokku toodab McLareni ringrajaauto 1200 kg surujõudu, mis on vähemalt paarsada kilogrammi rohkem, kui auto enda mass.

Ametlikku võidusõiduautot oodata kahjuks ei maksa

Auto vedrustus kasutab F1 tehnoloogiat ja nii auto amortisaatoreid kui ka sõiduki kõrgust saab kõike ise manuaalselt seadistada. Kergeid, ühe keskmutriga velgi katavad muidugi slick-tüüpi ringraja rehvid, mis on sama spetsifikatsiooniga nagu praegused Le Mans Hypercar tippklassis kasutuses olevad rehvid. Pidurid on keraamilised süsinikust kettad ja klotsid.

Kuigi McLaren Solus GT tundub täpselt selline auto, mille baasil võiks McLaren ehitada ka reeglitele vastavuses oleva Le Mans tippklassi võidusõiduauto ja liituda järgmise paari aasta sees Toyota, Porsche, Ferrari, Cadillaci ja näiteks ka Lamborghiniga, siis hetkel see nii kahjuks ei paista.

Solus GT on lihtsalt üks eriti kallis mänguasi. Kui kallis? 3,55 miljonit eurot maksvat ringrajaautot toodab McLaren kokku vaid 25. Ja muidugi on kõik plaanis olevad masinad juba maha müüdud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.