Test

Paula Johanna Adamson: Porsche tahab, et sa ostaks võimsama Macani

Igav? Vaevalt küll.

Jah, osta,

Uus Macan ei tee revolutsiooni, aga ta on saanud väga olulise peenhäälestuse nii disainis kui sõiduomadustes. Kui ego vähegi kannatab, siis tasub enamikel tõsiselt kaaluda, kas ikka on Cayenne'i vaja või äkki saaks sama raha eest väga ägeda Macani?

Sattusime hiljuti Autogeeniuse kolleegidega arutama, mida keegi meist 2000nde esimeses pooles tegi. Mõni kolis väiksest linnast suurde pealinna, mõni tegeles oma karjääri üles ehitamisega.

Mina? Ma läksin 2003. aastal esimesse klassi. Ja ometi mäletan ma kristallselgelt, kuidas mu onu hämmingus tõdes, et Porsche on otsustanud maastureid tootma hakata.

Seitsmeaastane Paula ei teadnud tol hetkel autodest küll kuigi palju, aga Porsche ja maasturid kõlas isegi mulle täiesti absurdselt.

Rohelise mamba nime kandev värvitoon on silmapaistev ja lahe.

Noh, tänaseks on väga suurel osal inimestest meeletult hea meel, et nad selle ajulageduse ette võtsid.

Porsche on tõestanud, et nende maasturite geneetikas on säilinud piisavalt palju seda jalust nõrgaks võtvat inseneeriat ja elevusttekitava disaini, mis hägustab maasturite ja sportautode vahel muidu raudkindlalt seisnud piiri.

Porsche teab ja teeb oma asja hästi.

Vanusega tuleb võidelda

Niivõrd hästi, et aastaid peale Cayenne’i turule paisatud pisimaastur Macan on suutnud võita väga arvestatava osa maasturilembete inimeste südamed, müües nelja aastaga rohkem, kui 911-sid müüdi 30 aastaga.

Parim ilm Porsche maasturitestiks

Okei, statistika on muidugi küllaltki subjektiivne, ent siiski võiks müüginumbreid vaadates Macanile suisa pisut kaasa tunda, et Porsche nimi manab ikka veel ja tõenäoliselt jääbki manama inimeste pähe pisikesi sportautosid.

Ja Macanil, mis on neli aastat tublit tööd teinud, oli tänasel turul ainult üks miinus – kõik, mis ei ole tuliuus, on täna automaastikul plass, igav ja aegunud. Niisiis, siin on Porsche täiesti uus beebimaastur!

Kuskil seal sees on tohutu keerukas tehnoloogia, aga omanik ei pea seda kõike mõistma.

Järgmised kaks lõiku on keskendumiskontroll

Või kas ikka on? Jah, teekonarustest tuleneva debalansseeriva energia suudab parendatud stabilisaatorvarras edukamalt väändliikumise abil summutada ning materjalitehnoloogia maagia abil vahetub teras siin-seal vedrustuse osades alumiiniumiga ning muutub samuti jäigemaks.

Porsche Active Suspension Management (PASM), mis küll pärast platsil tiirutamist lund täis tuisanud koopaid pisut segadusse sattus, moodustab üheskoos Porsche keraamiliste komposiitpidurite (PCCB) süsteemiga, mille koosseisu kuuluvad tänaseks eriti kerged ja kuumakindlad keraamilisest materjalist ning süsinikuga tugevdatud pidurikettad, peenhäälestatud buketi, mis iga tippklassi peenutseja hingekeeli õrnalt paitama peaks.

Mida iganes. 

Üks väga hubane koht, kus olla.

Kui silmale nähtamatuks ning absoluutkuulmisega kõrvutatava sõidudünaamika tunnetusega märkamatuks jäävaid finesse mitte arvestada, võiks eilse ja tänase Macaniga mängida “leia n erinevust, kusjuures n ei saa olla kuigi suur naturaalarv”.

Ja selle mängu alapealkiri oleks “Kuidas teha väga heast palju parem?”

Porsche on suutnud jätta Macani alles kõik hea ja siin-seal möödaminnes näpistanud siit-sealt ära ebavajalikku, teisalt paiguti krookinud uusikule külge edevamaid vidinaid.

Porsche neljast “tulukesest” koosnev tulelahendus.

Üksteisest distantseerunud tuled muumitagumikul on nüüd seotud tummise Porsche logo rõhutava ribaga, muutes tagaosa tunduvalt konkreetsemaks. Esi- ja tagatuledes on tõllarattad välja vahetanud Porsche uuevõitu neljapunktiline disain.

Dramaatiline muutus ventilatsiooniavades

Külg-külje kõrval võib-olla ei ütlekski, et laiuse vahe on kahel mudelil pelgalt mõned millimeetrid, sest üldmulje on värskem ja särtsakam.

Ventilatsiooniavad on kolinud harjumatusse kohta

On see siis nüüd hea või halb, on igaühe enda otsustada, aga kõige dramaatilisem ning hoomatavam muutus Macani juures on tõsimeeli salongi ventilatsioonivad, mis on keskkonsoolis asetseva ekraani külgedelt liikunud selle alla, et teha ruumi uuele 11-tollisele.

Tavatu, harjumatu, aga tõsi ta on, et nii massiivse keskkonsooli puhul neid paremasse kohta liigutada vist tõesti poleks andnud.

Baasmootorit on raske õigustada

Testitud Macan oli sarnaselt eelmisele mudelile varustatud 2-liitrise rida-4 turbomootoriga, mis väljastab 245 hj (185 kW). Selle baashind algab 59 040 eurost.

Seevastu Macan S, mille kapoti all on tunduvalt asisem 354 hj (260 kW) tootev 3-liitrine V6 mootor, maksab baasmudelina 65 680 eurot.

See teeb nende kahe vaheks veidi alla seitsme tuhande euro, millest tulenevalt on raske õigustada lahjema mootori valikut, eriti arvestades, et lisad kruvivad nii ehk naa hinda ülespoole. Seega tundub, et kaheliitrine on nagu turundusnipp, mis suunab inimesed võimsama mudeli poole.

Kes tahaks halli autot?

Olenemata sellest, et kaheliitrine mootor ei suuda veidi alla kahe tonni kaaluvat Macani foori tagant minema kupatada nii, nagu seda ühelt tõutruult Porschelt ootaks (kuul kuklas), on tal siiski veres piisavalt Porschet, mis tähendab, et puudub igasugune ruum õõtsumistele ja beebi-SUV astub olenemata oma raskusele edasi vägagi otsusekindlalt.

Hind läheneb kuuekohalisele arvule

Kokkuvõtlikult võib öelda, et kvaliteetsest ja võimekast maasturist lugupidavale juhile on uus Macan endiselt ideaalne kaaslane, lihtsalt ajale kohandatud pisikeste peenhäälestustega.

Nuppe on palju, aga paljud neist maksavad lisaraha.

Kõik on olemas, õhu ioniseerijast vallatute ent täpsete kurvideni ning kõrgest istumisasendist suutliku mootorini.

Testiauto lisadest pungil hinnasilt, mis peaaegu 100 000 euroni küündib, on loomulikult märk sellest, et kui tahta parimat kõigist maailmadest, peab olema valmis selle ka kinni maksma.

Porsche Macan

Mootor2-liitrine R4
Võimsus245 hj
Pöördemoment370 Nm
Kiirendus 0-100 km/h6,7 s
Tippkiirus225 km/h
Tühimass1795 kg
Hindal. 59 040 eurot

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.