Ülevaade: mida Euro NCAPi tähekesed ikkagi tähendavad ja kuidas sinna autosid valitakse?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Euro NCAP.

Rubriiki toetab

Tõenäoliselt on enamik uute autode ostjatest kuulnud Euro NCAPi reitingutest. Täpsemalt on tegu viie tärni süsteemiga autode turvalisuse mõõtmiseks.

Selle jaoks on Euro NCAP ehk European New Car Assessment Programme loonud põhjaliku süsteemi, kus testitakse uute autode vastupidavust ja turvalisust reaalseid avariiolukordi simuleerides.

Mida rohkem tähti, seda parem

Viie tärni süsteem on suhteliselt iseenesestmõistetav – rohkem tähti tähendab, et auto on turvaline ja vastupidi. Siiski on ka tähtede taga veidi sügavamad tähendused.

Tähed näitavad lisaks auto testisoorituste läbimisele ka seda, mis turvavarustust tootja sellele autole igal turul pakub. Samuti näitavad tähed rohkem kui lihtsalt kõikidele seadustega ettenähtud nõuetele vastamist. Miinimumnõuetele vastav auto ei saaks tõenäoliselt ühtegi tähte.

See ei tähendaks, et auto on ohtlik, kuid näitaks seda, et teised on lihtsalt paremad. Oluline on ka asjaolu, et kõik uued autod ei pea Euro NCAPi teste läbima.

Mille järgi valitakse autosid?

Euro NCAP ei suuda igat uut autot testida ning samuti ei suuda nad testida kõikide tootjate kõiki erinevaid mudeleid ja nende variante. Kõige laiema ülevaate saamiseks tehakse iga aasta valik kõige populaarsemate ja huvitavamate autode seast.

Enamjaolt on tegu uute autodega, kuid Euro NCAP võib testida ka autosid, mis on juba müügil. Kui auto on testimiseks välja valitud, küsib Euro NCAP tootjalt informatsiooni antud sõiduki enimmüüva varustusastmega mudeli kohta ja turvavarustuse saadavuse kohta kogu Euroopas. 

Enamasti testiakse autosid standardvarustusega ning erandjuhtudel – näiteks kui tegu on väga populaarse lisavarustuse elemendiga – on sõidukeid testitud ka mõne lisaga. Alates 2016. aastast on igal autol baasreiting, mis põhineb standardvarustusega testitud autol.

Mida need tähed siis tähendavad?

Nagu öeldud sai, siis viis tähte on kõige parem tulemus ja üks täht kõige halvem. Kindlasti tuleb sõidukit uurides leida kõige hiljutisemad tulemused, kuna teste uuendatakse jooksvalt, et need kaasaegse tehnoloogiaga kaasas käiksid.

Alates 2016. aastast võib mõnel sõidukil olla kaks erinevat reitingut. Üks standardvarustusega mudeli ja teine lisaturvavarustusega mudeli kohta. Teine reiting aitab Euro NCAPi andmeil klientidel näiteks uue turvatehnoloogia efektiivsusest ja võimekusest paremini aru saada.

Üldine seletus tähtede kohta tänapäevaste autode puhul.

5 tähte: Üleüldine hea sooritus kokkupõrke turvalisuses. Hästi varustatud võimeka avarii ennetamise tehnoloogiaga.

4 tähte: Üleüldine hea sooritus kokkupõrke turvalisuses; saadaval võib olla ka avarii ennetamise tehnoloogia.

3 tähte: keskpärane kuni hea reisijate turvalisus, kuid puudu on avarii ennetamise tehnoloogia.

2 tähte: Nominaalne kokkupõrke turvalisus, kuid puudub avarii ennetamise tehnoloogia.

1 täht: Marginaalne kokkupõrke turvalisus.

Kuna tähed pole erinevate mudelite puhul alati võrreldavad, koostab Euro NCAP iga aasta ka edetabeli, kus tuuakse välja iga sõidukitüübi parimad, kasutades kaalutud keskmise süsteemi erinevate turvakategooriate vahel.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.