Arvamus

Ronald Liive: mida õrjetut oleme teinud, et riik hakkab meie autosid GPSiga jälgima?

Kui ma sain eile riigiametnikult e-kirja, kus seises mustvalgelt kirjas, et elektriautode ostutoetuse saamiseks paigaldatakse toetusega soetatud autodele GPS-seade pidin ma peaaegu minestama.

Olgu, see oli väike liialdus aga peast haarasin kinni küll. Sisuliselt on ostutoetust kasutav isik nõus sellega, et riik paigaldab tema autole seadme, mida tavaliselt kasutatakse nende kurjategijate peal, kelle koht ei ole vanglas, kuid kelle asukoha osas peab riik omama väga täpset ülevaadet.

Ma saan aru, et ettevõtted paigaldavad enda autodele GPS-seadmeid, et teha põhjalikke analüüse, aga kuidas sai ametnikele tunduda mõistlik see, et riik paigaldaks autodesse, mida hakkavad ka eraisikud ostma, GPS-seadme?

Ostutoetusega kaasnev läbisõidu nõue on arusaadav, kuid kontrollimaks, et autosid kasutataks peamiselt Eestis on olemas ka palju lihtsamaid, turvalisemaid, loogilisemaid ja mitte nii kahtlust äratavaid variante. Võtame kas või firmaautodelt tuntud sõidupäevikud.

See kõik meenutab George Orwelli raamatut “1984”, kus Suur Vend valvab igat su liigutust.

Riigil võib olla õilis ja üllas eesmärk, kuid GPSi kasutamisel tekib liiga palju küsimusi, kõhklusi ja kahtlusi. Meie e-riik põhineb “usalda oma riiki” põhimõttel, kuid ma julgen sügavalt kahelda, et eraisikud on nõus sellega, et teoorias saab riik iga nende autosõitu GPSiga jälgida.

Sellise riikliku kontrolli all oleva GPS-seadme olemasolu autos annab jällegi teoorias võimaluse, et sellele infole pääseksid ligi kõik riiklikud asutused. Sellisel juhul võiks politsei need seadmed paigalduse eelselt ära taadelda ning hakata kiiruse ületamisel trahve automaatselt väljastama. Pole meil neid kiiruskaameraid vajagi.

Eeldatavasti saavad andmed olema isikustamata kujul, kuid see ei anna mulle isiklikult piisava turvatunde, et nende andmetega ei tehta midagi halba. Isegi kui riigiportaali lisataks võimalus näha, kes on minu auto GPSi andmeid jälginud ei ole see ikka piisav.

Loodan, et ma pole ainus, kellele see plaan ei ole meeltmööda ning riik võtab kõiki selle kritiseerijaid kuulda ning muudab meelt ja kaotab GPS-seadme kasutamise nõude ära.

*õrjetu (murdes õel, kuri)

Hea lugeja, palun anna kommentaariumis märku, mida sina riigi kavandatavast nõudest arvad?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.