Elektriautod

Euroopa reis elektriautoga: 24 tunniga läbiti 14 riiki

Foto: Porsche

Elektriauto kasutuse üheks miinuseks on pikalt peetud infrastruktuuri ja laadijatega jahmerdamine. Briti autoaakirjanikud What Carist võtsid ette katsumuse läbida 24 tunni jooksul 13 riiki ja tuli välja, et tegelikult jäi küllalt aega, et külastada ka 14ndat maad.

Senine teada olev rekord on püstitatud Audi E-troniga 2019. aastal, kui Ionity laadimisvõrgustiku reklaami raames läbiti 24-tunni jooksul 10 erinevat riiki. Südikad britid plaanisid rekordit lüüa Porsche Taycaniga.

Google Mapsi rakenduses algset marsruuti kokku pannes arvestati sisse 19 ja pool tundi sõiduaega, mis läbis 13 eri riiki, alustades Hollandist. Juurde tuli veel kuus 30-minutilist laadimispausi ja paar riigipiiri ületust, mis mobiilirakenduse arvestuse järgi võtaksid aega 20 minutit. Kõik kokku kestaks 23 tundi ja 10 minutit.

Alustades Hollandist läbiti veel Belgia, Luksemburg, Prantsusmaa, Saksamaa, Šveits, Lichtenstein, Itaalia, Austria, Sloveenia, Ungari, Horvaatia, Bosnia, jõudes lõpuks Serbiasse. Terve autoreisi läbisõit oli 1,930 km, mille jooksul saavutati keskmiseks kiiruseks 98 km/h.

143 eurot kütusele

Muidugi sihtisid ajakirjanikud nii palju kiirlaadijaid kui võimalik tänu Porsche Connect nutitelefoni äpile. Keskmiseks laadimiskiiruseks terve retke jooksul oli 150 kW. Sinna kuulus ka madalam kiirus, mida kohati Prantsusmaal, kui autot laeti 72 kW võimsusega, kuna mitmed ümberkaudsed laadijad olid kasutusel.

Kokku kulus laadimistasudeks terve tripi jooksul umbes 143 eurot. Kuid seda soodustusega “Porsche Charging Network” raames, mida saavad uue Porsche Taycani omanikud. Umbes hinnati, et ilma igasuguste soodustuseta võiks kogu maksumus küündida umbes 300 euroni.

Varasem saavutus Audi poolt ja ka nüüd uus rekord Taycaniga pole ametlikud rekordid Guinnessi raamatus, kuna avalikel teedel sõites pole keskkond niivõrd kontrollitud. Sellegi poolest näitab, et pikad autoreisid on ka elektriautoga vägagi võimalikud. Isegi siis, kui tempo on kiirem.

Vaata videot What Cari sõidust läbi 14 Euroopa riigi siit:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.