Gaasiautod

Värske raport tekitab vastukaja: Kas gaasiveokitel on ikka diislist madalamad heitgaasid?

Foto: Scanpix/Mike Schmidt.

Hiljuti avaldas Euroopa transpordi ja keskkonna (T&E) organisatsioon raporti maagaasi transpordis kasutamise kohta, esitades juba pealkirjas küsimuse “Kas gaasiveokid vähendavad heitgaase?”. NGVA Europe on raporti üle vaadanud ning koostanud sellele vastulause.

Kas gaasisõidukid on ikka diiselautodest keskkonnasõbralikumad?

NGVA Europe (Natural & bio Gas Vehicle Association) andmetel on T&E töös “Do gas trucks reduce emissions?” kasutatud Hollandi rakendusuuringute organisatsiooni kogutud andmeid gaasisõidukite heidete kohta, kuid nende andmete põhjal tehtud järeldused on kohati ekslikud.

NOx (lämmastikoksiid) heidete osas on NGVA teatel jäetud välja 2018. aastast pärinev raport, mis näitab, et gaasiveokite NOx heited on samaväärsete diiselsõidukitega võrreldes 6 korda madalamad. NGVA teates tuuakse välja ka asjaolu, et ka prantslaste poolt kahe aasta jooksul läbi viidud eksperimendis mõõdetud tulemused näitavad, et gaasiveokite NOx heited on 40% kuni 60% madalamad kui samaväärsetel diiselmudelitel.

Samuti toob NGVA enda vastulauses välja asjaolu, et gaasisõidukite NO2 heited on diiselsõidukitega võrreldes samuti tunduvalt madalamad, mis on oluline inimeste tervise aspektist lähtuvalt.

NGVA andmetel on T&E ajanud oma tööd koostades sassi tahkete osakeste massi (PM – particle mass) ja arvu (PN – particle number). Osakeste mass on diisliga võrreldes gaasisõidukitel 95% madalam. Samuti on gaasisõidukitel NGVA andmetel tahkete osakeste arvu heited DPF-iga varustatud diiselsõidukitega samaväärsed või isegi madalamad.

Kasvuhoonegaaside heidete osas ei peegelda NGVA teatel T&E poolt tehtud järeldused uuringus kasutatud andmeid.

TNO 2019 raportis on CO2 heidete osas gaasisõidukite puhul mõõdetud 8% langus (ottomootorite puhul) ning 20% langus HDPI mootorite puhul. LNG veokite heiteid vaadates on langus mõlema mootoritüübi puhul isegi 2% suurem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.