Kuidas töötab bensiinimootori kütuseosakesi püüdev PPF?

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Diiselsõidukitel on DPF-filter olnud kohustuslik juba aastaid, aga nüüd on tugevnenud heitmenormid koputanud ka bensiinisõidukite uksele. Sama tööpõhimõttega PPF ehk Petrol Particulate Filter saadab juba mitmendat aastat uuemaid sõidukeid. Kuidas see töötab?

PPF asub tavaliselt mootori taga ning reeglina turbolaaduri kõrval, sest sealt õhkuv kuumus aitab PPF’il kõige kiiremini efektiivse töötemperatuurini jõuda.

Väljalaskegaasid surutakse mootori töötsükli järel filtrisse, kus erinevad heitmed kuumutatakse üles ning pisendatakse väikesteks süsinikdioksiidi, lämmastiku ning veeosakesteks.

Seejärel saadetakse need tavaliselt mitmeosalisesse katalüsaatorisüsteemi, kus nende mõju veelgi enam vähendatakse. Autotootjate sõnul ei pea PPF puhastamiseks aeg-ajalt kiiremini sõitma, sest tänu kõrgemale temperatuurile, need filtrid väga ei ummistu.

Mõndade tootjate (näiteks Porsche) näitel suudab auto ise avastada, kui filter harval juhul puhastamist vajab. Elektroonika abil tõstetakse lihtsalt temperatuuri ning filter puhastub ise.

Autoentusiastide jaoks on PPF muidugi paras nuhtlus, sest see sööb sportlikumate autode näitel ära kena väljalaskeheli ning võib isegi jõudu pärssida.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.