Miks on ksenoontuled paremad tavalistest halogeenidest?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Halogeenil toimivad pirnid on olnud aastakümneid autotööstuse standardiks. Kuid aina enam liigutakse muude lahenduste peale nagu ksenoonil põhinevad pirnid. Miks need paremad on?

Suurem valguse hulk

Autotulesid eristatakse nende värvitemperatuuri järgi ja mõõdetakse kelvinites. Keskmine halogeenil põhinev autotule pirn annab välja 2700-3200 kelvinit. Ksenoontulede eeliseks on võime eritada oluliselt suuremat valgushulka, mis tavaliselt jääb 4100-6000 kelvini juurde. Suurem valguse hulk tähendab aga öisel ajal enam valgustatud teed ning ka suuremat turvalisust.

Ksenoonprinide puhul tuleb aga tähele panna ka seda, et suurem kelvinite arv ei tähenda automaatselt paremat tulemust. Oluline on luumenite näit, mida väiksema kelvinite arvuga pirnid eritavad rohkem. Seepärast kasutavadki autotootjad pigem väiksema, 4100-4300 kelviniarvuga tulesid.

Pikem eluiga ja suurem valgusvihk

Ksenoontulede eeliseks halogeenide ees on ka vastupidavus. Viimaste puhul on keskmine kasutusiga umbes 1000 tundi, samas kui ksenoonid omavad pea kaks korda pikemat eluiga.

Samuti räägib ksenoontulede kasuks ka suurem valguvihk pimedal ajal. Siin on aga oma eelis ka halogeentuledel – nad pimestavad vastu tulevaid autosid oluliselt vähem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.