Miks tuleks talvisel ajal hoida diiselauto kütusepaak võimalikult täis?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Scanpix/AFP/Khaled Desouki.

Rubriiki toetab

Geenius kirjutas hiljuti talvisest diislikütusest ja selle erinevatest omadustest. Üleminekuperiood talvisele diislikütusele on juba alanud ning tanklast on võimalik tankida esimese või teise astme arktilist kütust.

Täis paak vähendab kondensatsiooni hulka

Lisaks talvisele kütusele hakkab talvel mängima olulist rolli ka kütuse paagis säilitamine. Auto kütusepaak on sisuliselt nagu iga teinegi konteiner, mistõttu mõjuvad sellele samamoodi ka külmakraadid.

Täispaagi põhimõtteks on hoida paagis võimalikult väike vaba mahu ehk õhu kogus. Mida vähem õhku paagis, seda vähem saab õhus sisalduv veeaur kondenseeruda. Lisaks kondensatsioonile võib kütusepaagi vabale pinnale külma ilma korral tekkida lihtsalt härmatis, mis temperatuuri tõustes jällegi ära sulab – paaki sattub jällegi vesi.

Talvisel perioodil on seetõttu soovitatav hoida paak võimalikult täis ja vajadusel tankida tihedamalt. Kui paak on aga tühjaks sõidetud tasuks see esimesel võimalusel kohe täis tankida, et vähendada kondensatsioonist tekkinud probleemide riski.

Täispaagi reeglit seostatakse eeskätt diiselautodega, kuid tegelikult kehtib soovitus nii diislil kui ka bensiinil sõitvate autode puhul. Samuti on täis paagi olemasolu hea olukorras, kus peaksid mõnel põhjusel tee äärde sattuma ning autot on vaja soojas hoida.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.