Miks võiks mootori seisata, kui auto ei liigu?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Igapäevases liikluses tuleb tihti ette neid olukordi, kus auto mootor töötab, kuid sõiduk ise seisab paigal. Mõnel juhul ei ole võimalik seda vältida – näiteks kui seistakse foori taga. Kuid on ka olukordi, kus mootori saab seisata. Miks seda eelistama peaks ja mis mõju niisama mootori töötamisel on?

Mõju autole

Kindlasti avaldab auto mootori töötamisele mõju kütusekulu. See pole küll samal tasemel sõitva masinaga, kuid võib seismisel tunnis kulutada kuni 0,1 liitrit kütust. Kui teed seda suvisel ajal, kui konditsioneer töötab, on kulu suuremgi.

Teiseks kulub sõiduauto mootor ka seismise ajal samamoodi kui sõitmisel. Kindlasti toimub see aeglasemalt kui sõites, kuid mootori seiskamisel pole seda kulu üldse.

Lisaks ei pea paika ka müüt, et igakordne auto mootori välja suretamine ja käivitamine mõjub sõidukile liiga koormavalt. Kuigi see kulutab starterit ja akut, ei ole nende kulumine suurem kui mootori töötamise ajal kütusele kulutatav summa.

Mõju ümbritsevale

Suurem ja tähtsam mure võib olla aga hoopis ümbritseva keskkonna saastamine. Mootori töötamisel eraldub sellest heitgaase, olenevalt sõidukist ja selle sõidukorrast võib see kogus olla isegi suurem kui sõitmise ajal.

Õhku paisatud heitgaasid võivad suurendada mitme haigustekitaja nagu näiteks astma või kopsuvähi riski, seepärast ei ole mõistlik ilma möödapääsmatu vajaduseta auto mootoril niisama töödata lasta.

Kokkuvõttes on mõistlik lähtuda reeglist, et kui seista on vaja kauem kui minut, võiks auto mootori välja lülitada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.