Hea nipp

Kuidas saada Eestis arvele parempoolse rooliga autot?

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Parempoolse rooliga auto nägemine pole enam teab mis haruldus. Mõned aastad tagasi viidi sisse seadusemuudatus, mille alusel võib parempoolse rooliga autosid arvele võtta ilma rooli teisele poole ümber tõstmata.

Kui aga näiteks osta auto Inglismaalt ning soov on see tuua Eestisse, siis mida peaks parempoolse rooliga auto registreerimiseks kindlasti veel teadma?

Kehtivate tehnonõuete alusel tekkida vajadus asendada või ümber paigutada esilaternad, ümber ehitada tagumine udutulelatern või asendada kiirusmõõdik. Euroopa Liidu kogusõiduki tüübikinnitusega sõiduki puhul on muude sõlmede nõuetele vastavus juba tõendatud

Esilaternate vahetamise vajadus tekib siis, kui sõidukile paigaldatud lähitulelaternad on mõeldud ja tüübikinnitatud kasutamiseks ainult vasakpoolses liikluses.

Levinumate mudelite puhul on see protsess üpriski lihtne, ent haruldaste, näiteks vanemate spetsiifiliselt Jaapani turule mõeldud sõidukite puhul võib see üsna keerukaks osutuda.

Tagumise udutulelaternaga seotud ümberehitused on aktuaalsed, kui sõidukil on üks tagumine udutulelatern. Vasakpoolse liikluse korral võib see asuda paremal pool kuid parempoolse liikluse korral peab see tagant vaadates asuma sõiduki keskpikitasapinnal või sellest vasakul.

Lisaks tuleb ka jälgida, et sõiduki kiirusmõõdiku skaalajaotused oleksid näidatud õigete ühikutega ehk km/h.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.