Audi R8 V12 TDI: diiselmootoriga superauto, mis kunagi tootmisesse ei jõudnud

Audi ehitas R8 mudeli baasil diiselmootoriga superauto. Kahjuks jäi masin puhtalt kontseptautoks ja tänapäeval selliseid diislil sõitvaid autosid enam kindlasti ei tule.

Hiljuti avaldas Audi uued S6 ja S7 sportsedaanid ja -universaali. Üllatuseks on antud sõidukid Euroopas saadaval aga ainult diiselmootoritega. Kuid üksteist aastat tagasi oli Audil palju suuremad plaanid diislil töötavate jõuallikatele.

Kui üldse on üks autotootja, kellelt võis oodata tõelist diiselmootoriga superautot, on selleks Audi. Seda muidugi tänu margi autospordi saavutuste, mis tõi tipptehnikast pakatavad diiselmootoriga ringrajaautod sportautode tippu kestvussõitudes.

Viimane, 2016. a. Audi R18 diiselhübriid MLP1-klasi võidusõiduauto

Ringraja autost inspireeritud diisel sportauto

2006. aastal alustas Audi Le Mans 24-tunnise sõidu vallutamist esimese LMP1-klassis diislil sõitva võidusõiduautoga R10 TDI. Peaaegu täielik dominatsioon kuulsal Prantsusmaa kestvussõidul kestis 2016. aastani, mille käigus tutvustati 2012. a. ka diiselhübriid.

Kiire autospordi tutvustus läbi, saame nüüd liikuda Audi R8 diisel superauto juurde.

Tänu Le Mans’il saavutatud edule valmistas Audi R8 TDI Le Mans konseptauto. Keskmootoriga superauto omas 500-hobujõulist V12 TDI kahe turboga diiselmootorit, mis tootis ka 1 000 Nm väänet.

Esimese põlvkonna R8 baasil ehitatud ideeauto erines välimuselt vaid pisut tänaval veereva V8 ja V10 bensiinimootoritega sõidukitest. Kuna suur diisel jõuallikas vajas rohkem jahutust oli suuremad õhuavad esitosas ja külje peal. Lisatud oli ka suur tagaspoiler.

R8 TDI Le Mans konseptauto kiirendas sajani 4,2 sekundiga ja tippkiirus küündis 305 kilomeetrise tunnikiiruseni. Tänapäeval pole need numbrid küll midagi peatpööritavat, kuid 11 aastat tagasi oli tegemist tõesti kiire autoga.

Hoolimata suurest kaaluerinevusest (diislist R8 oli 150 kg raskem, kui tootmises olev V8-mootoriga R8) oli bensiinil sõitev superauto siiski pisut aeglasem. Hiljem tutvustatud V10-mootoriga R8 tegi asjad muidugi veel nobedamaks.

Lõpuks otsustas Audi, et V12 TDI diiselmootoriga superauto vajab liialt palju ümberehitusi tootmises olevast R8’st ja plaanid viia auto tootmisliinile olidki tühistatud.

Kas enam siis polegi V12 turbodiisleid?

Arvestades praeguseks juba mitu aastat kestnud uute diiselautode langust, on täiesti kindel, et midagi R8 TDI Le Mans kontseptauto sarnast me kunagi enam ei näe. Audil oli võimalus valmistada üks väga eriline superauto, mis vahelduseks ei sõidakski bensiinimootoril, kuid võimaluseks see jäigi.

Õnneks jõudis sama V12 TDI mootor aga siiski seeriatootmisse. Seda suure Q7 linnamaasturi esimese põlvkonna näol, mille võimsus ja pöördemoment olid identsed  500 hj ja 1 000 Nm.

Kui nüüd tekkis isu ühe suure ja võimsa diiselmootori järgi, siis peate suunduma kasutatud autode portaalidesse, et leida omalajal hirmkallis Q7 V12 TDI. Miks mitte see sinine isend?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.