Uudis

Circle K: valitsuse biokütustega seotud plaanid on arusaamatud ning tarbijat eksitavad

Foto: Mihkel Maripuu, Eesti Meedia / Scanpix Baltics

Eilse valitsuse otsusega muuta kütustesse biokomponendi lisamise korda, võib jääda vale mulje, nagu me saaksime edaspidi sõita kütusega, kuhu ei ole lisatud biokomponenti. Tegelikult see nii ei ole.

Circle K mootorikütuste müügidirektor Raimo Vahtrik ütles, et  nüüd tekib eksitav mulje, nagu oleks kütuste tarbimisse lubajatel olulisi valikuid ja kütuseid saaks müüa ilma biolisandita, sest summaarne kohustus biokütuste osakaalule tõuseb.

Sellisel kujul nagu eelnõu ettepanekus praegu on kirjas, tekib Vahtriku sõnul mitu probleemi. Vastupidiselt muule Euroopale ei jõuaks biokütused Eestis massidesse.

Kliimamuutustega tuleb võidelda päriselt, mitte ainult sellist muljet jätta

“Me ei pea õigeks, et biokomponendita kütuste tarbimist peavad tasakaalustama keskkonnateadlikud tarbijad suurema biokütusesisaldusega sisaldusega toodete kasutamisega. Biokütuste kasutuselevõtt on Euroopas ammu kokku lepitud ning Eesti on üks viimaseid riike, kuhu see teema nüüd on jõudnud,” lisab Vahtrik.

Antud eelnõu ettepanek, mis on saadetud asjaosalistele tutvumiseks ja arvamuse avaldamiseks, ei tohiks olla vaid mulje tekitamiseks vaid vajab sisuliste kliimaeesmärkide täitmiseks kindlasti olulist parandamist, leiab Vahtrik veel.

Telefoniintervjuus Autogeeniuse portaalile, ütleb Vahtrik, et veel eelmisel nädalal kogunesid kõik osapooled ministeeriumis nõupidamisele, kus lepiti kokku, et käesoleva nädala jooksul esitavad kõik enda ettepanekud ja nägemused, kuidas peaks neid eesmärke täitma.

Tarbijale võib asi veelgi segasemaks minna

Seetõttu tuli valitsuse otsus suure üllatusena, justkui oleks tegelikult kõik juba ära otsustatud ja kaasamine ei olnudki plaanis.

Kui lõunanaabrite jaoks on kõik järgmisest aastast selge, et bensiin 95 on E10, 98 on E5 ja diisel B7 (talvisele diislile biolisandit ei panda), siis ministeeriumi praeguse plaani järgi peab Eesti tarbijast saama kütusespetsialist, kes peab hakkama iga müüja retseptidest ja segudest aru saama ning segadust tekib aina juurde.

Kes sellisest muutusest võidab?

Vahtriku sõnul on raske aru saada, miks praegu selline plaan päevakorda kerkis. Paberil saab ilmselt lõpuks kõik eesmärgid täidetud, aga sellise käiguga annab valitsus ilmselt biometaani statistikale rahalise väärtuse ja selle järgi võttes suureneb biometaani tootjate rahaline tulu, mis ei lähe riigieelarvesse vaid ettevõtete ärikasumiks.

Vahtrik rõhutab, et kuna otsus tuli ootamatult, siis peavad nad seda kõike veel analüüsima ning esitavad valitsusele kokkulepitud ettepanekud igal juhul.

Samuti on heaks tavaks, et kui suuri muudatusi tehakse, siis antakse sellega tegelemiseks mõistlik aeg.

Alexela probleemi ei näe

Alexela juhatuse liige Alan Vaht kommenteeris Autogeeniusele, et sisuliselt ei muutu midagi, kliimamuutuste vähendamise eesmärkide kohustust tuleb ikka täita.

“Alumisest piirist loobumine annab tarnijale rohkem mänguruumi – kellele tarnida biovabalt, kellele biolisandiga. Eesmärkidega paika pandud kohustust  tuleb ikka täita, aga valitsuse plaan annab võimaluse paindlikkuseks,” ütleb Vaht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.