Eesti firma teeb klassikalised iludused elektriliseks nagu selle Triumph GT6

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Hans Lõugas

Kui eelmisel nädalal peeti Kultuurikatla sees IT-konverentsi Latitude59, siis maja ees seisis sel ajal hoopis üks äärmiselt silmatorkav auto. Kuigi möödakäijate pilku püüdev Triumph GT6 tuli tootmisliinilt juba 1972. aastal, tegi auto eriliseks see, et kapoti alt ei paistnud ühtegi mootorisilindrit ja auto tagant rippus välja juhe.

Autoga reklaamis oma ettevõtet e-Drive Retro Eestis elav ameeriklane Michael Richardson, kes tegeleb just täpselt sellega, mida kõnnitee ääres näha oli.

“Me kutsume seda transformatsiooniks,” rääkis Richardson Geeniusele selle töö kohta, millega tema ettevõte võtab mõne klassikalise autoiluduse ja moderniseerib selle elektriautoks. Täpsemalt tegeleb e-Drive Retro sellega, et muudab 1950-70ndatel aastatel ehitatud autode jõuallika elektriliseks, ja koostöös strateegiliste partneritega restaureeritakse auto ideaalsesse seisukorda. Triumph GT6 ongi firma esimene auto, mis on valmis tehtud Helsingis asuva partneri töökojas.

Foto: Hans Lõugas

Richardsoni sõnul võtab firma ette just eelnimetatud aastakäikude autosid ja mitte hilisemaid. “Toonased autod on selliseks transformatsiooniks kõige sobivamad. Autosid ei ehitata enam nii nagu toona ega hakata ka kunagi ehitama. Suurelt jaolt on need käsitsi ehitatud masinad, kõrge kunstilise tasemega,” ütles Richardson. “Nüüd ehitatakse masinaid tuuletunneli abiga – ja need näevad välja nagu seebitükid! Samas kui toonased autod on kunstiteosed.” Lisaks on 1980ndatest alates autod täis üha rohkem elektroonilisi juhiabisid, mis ümberehituse keerulisemaks teevad.

“James Bondi laadija”

Laadimiseks on autol kaks pesa, tavalise bensiinikorgi taga on nn igaöise laadimise pesa, kuhu saab kinnitada kaabli, mis läheb otse 230V seinapistikusse. Laadimisaeg on ligi kuus tundi.

Foto: Hans Lõugas

“Aga siin on meie “James Bondi laadija”, tõmbas Richardson lahti auto tagumise numbrimärgi nagu ukse. Selle taga on peidus teine laadimispesa, mis on mõeldud kiirlaadimiseks. Antud auto puhul oli selleks ChaDeMo pistik, mis on ühilduv Eesti ELMO kiirlaadijate võrgustikuga. Sellega on laadimisaeg kuni 25 minutit. Richardsoni sõnul võib kiirlaadimise teha vastavalt kliendi soovile ka mingi muu standardi peale, näiteks ülejäänud maailmas levinud Type2.

Võimalikult originaalilähedane sõiduelamus

Kogu “transformatsiooni” eesmärk on muuta auto elektriliseks nii, et auto algupärased sõiduomadused ei kannataks.

See tähendab, et autol jätkuvalt tagasillavedu, aga akud on paigutatud nii ette kui taha, mis annab sellele palju parema juhitavuse. Auto mass on algupärasest ainult paarkümmend kilogrammi erinev. Sama ka mootori võimsusega – kui algupärane GT6 oli ligi 90-kilovatise võimsusega, siis elektrimootorit on maha tõmmatud ligi 110 kilovati juurde. Elektrimootori pöördemoment on aga palju kõrgem, sestab kiirendab elektriline GT6 sajani 7 sekundiga. Algupärane auto tegi sama 10,8 sekundiga, olles küll 1972. aastal oma klassi kiireim. Regeneratiivne pidurdamine on aga timmitud täpselt sama tugevaks kui algupärase auto mootoripidurdus, nii et kurvi sisenedes saab rahulikult jala gaasilt võtta ja kiiruse paika sättida.

Selliste tehniliste detailide järgmine pole Richardsoni sõnul mitte ainult algupäraste sõiduomaduste säilitamine. See aitab ka autole “pabereid” saada ehk iga auto ümberehitamise puhul jälgitakse täpselt EL-i regulatsioone ja seda, et originaalauto parameetritest liiga kaugele ei minda. See Triumph GT6 sõidabki ringi ametliku Eesti registreerimismärgiga.

Foto: Hans Lõugas

Kogu see lõbu pole aga muidugi odav. Kui säärase Triumphi leiab praegu Richardsoni sõnul turult 20-30 000 euroga, siis renoveeritud elektrimootoriga auto maksab 100 000 eurot.

Plaan teha koostööd renoveerijatega üle maailma

Firmal on plaan oma nišis kliente leida üle maailma. “Klient ei pea oma autot selliseks transformatsiooniks Tallinnasse või Helsinkisse saatma. Meie ärimudeli osa, et seda üle maailma laiendada, on partnerlus juba väljakujunenud autode renoveerijatega, keda on maailmas palju,” rääkis Richardson. Iga auto laserskanneeritakse, disainitakse CADis ja otsustatakse, milliseid uusi osi on vaja toota või hankida. Seejärel ehitatakse elektriajam ja tehakse selle tarkvarale peenhäälestus, et see konkreetsele autole just täpselt sobiks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.