Uudis

Eestis on kasutusel üle 17 erineva numbrimärgi tüübi: millised need on ja mida need tähendavad?

Linnavahel sõites võib peamiselt märgata seda üht kõige tavalisemat numbrimärki: valgel tausta mustas kirjas kolm numbrit ning kolm tähte. Tegelikkuses on Eestis numbrimärke 17 erinevat tüüpi, samuti vähemalt 2-3, mida ühelgi lihtsal teel endale ei saa.

Seega, millised need on ja kus neid kasutada?

Need kõige tavalisemad

Need on kõige tavalisemad numbrimärgid, mis on ilmselt ka sinu auto küljes. Need kannavad ametlikult nime A1 ning need võib oma autole saada iga soovija.

Midagi erilist

Nimega A2 tähistatakse aga eritellimusel valmistatud numbrimärke. Sellised numbrimärgid on näiteks mingi sõna ning selle järgnev number.

Nende kohta saad pikemalt lugeda siit.

Kui ei mahu

A3 tüüpi numbrimärgid on aga lühemad, need koosnevad kahest numbrist ja kolmest tähest. Need on numbrimärgid nagu iga teine, kuidas näiteks väiksema hoidikuga USA-autod saavad kasutada just selliseid.

Selline, mida sina ei saa

Järgmiseks võib kohata diplomaatilisi numbrimärke. Teiste riikide diplomaatiliste esinduste töötajatel on mitut tüüpi märke. Kõik need on sinisel taustal, tähed on aga valged. Tähti on kaks ning numbreid neli ning märgist on olemas ka lühem versioon.

Välisesinduste administratiiv-tehnilised töötajad sõidavad tähekombinatsiooniga AT. Diplomaadid sõidavad märgiga, millel on CD.

Veel üks selline

Lisaks eelnevale on olemas ka Eestis tegutsevate välisesinduste juhtide või suursaadikute autode numbrimärk. Võrreldes eelnevaga on erinevuseks see, et nii tähti kui ka numbreid on kolm, tähtedeks siis tüüpiliselt CMD. Sellest on olemas ka lühem versioon.

Proovisõiduautodele

Aeg-ajalt võib liikluses kohata ka sõidukeid, mille numbrimärgile on kirjutatud sõna “proov”. Maanteeamet väljastab teisaldatava registreerimismärgi ja selle kasutamise päeviku taotluse alusel sõidukite hulgi- või jaemüügi õigusega ettevõtjale või neile teenust osutavale logistikaettevõttele, sõiduki valmistajale või tema poolt tunnustatud edasimüüjale ja maanteeameti poolt tunnustatud sõiduki teise astme valmistajale.

Uunikumidele

Vanasõidukitele väljastatakse aga musta taustaga lühikesed numbrimärgid. Vanasõiduk on teaduse või tehnika arengut kajastav, ajaloolis-kultuurilise väärtusega, kollektsionääridele või muuseumidele huvi pakkuv sõiduk, mille valmistamisest on möödunud vähemalt 35 aastat ja mis on vanasõidukiks tunnustatud.

Midagi kiiremat

Eraldi numbrimärgid on loodud ka võidusõiduautodele. Need on punase tausta ja valgete tähtedega. Võistlusauto registreerimismärk väljastatakse ainult treening- või võistlusperioodil liikluses kasutatavale kiirusvõistlustel osalevale sõidukile Eesti Autospordi Liidu taotluse alusel.

Mootorrattad, mopeedid ja maastikuautod

Neile sõidukitele on Eestis kasutusel kolme erinevat tüüpi numbrimärke. Üks tavalistele mootorratastele ja maastikusõidukitele, üks uunikumidele ning üks lahjematele mopeedidele.

Neist kõige tavalisem, mootorratta ja maastikusõiduki märk, on valgel taustal ja mustade tähtedega. Uunikumi oma mustal taustal ja mopeedi oma helerohelisel taustal.

Transiitnumbrid

Mitte just väga tihti võib kohata autosid, mil valgel taustal punaste tähtedega numbrimärgid. Need on transiitnumbrid. Need väljastatakse sõiduki registrist kustutamisel, kui sõiduki omanik asub elama või sõiduki võõrandamisel teise riiki, samuti ka Eestis registreerimata sõiduki transiidi korral.

Märgist on olemas ka lühem versioon.

Traktoritele

Viimaks on olemas ka traktorite, liikurmasinate ja nende haagiste numbrimärk, mis on võimalik saada ka väiksemas versioonis.

Lisaks eelnevatele võib aga kohata ka mõningaid erilisemaid märke, mida endale aga niisama ei saa. Näiteks kaitseväe numbrimärk ning presidendi ametiauto vapimärk.

Kujutised: liiklusseadus

Täiendatud 16:00: täpsustatud erinevust AT, CD ja CMD märkide vahel.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.