Linn: Gonsiori tänav polegi enam autodele mõeldud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Sellel kõnniteel hakkavad liikuma nii jalgratturid kui ka jalakäijad.

Tallinna linna liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa avaldab, et ülehomme avatav Gonsiori tänav ongi eelkõige mõeldud ühistranspordile ja jalakäijatele, autod sõitku südalinna vahet nii nagu nad on viimase poole aasta jooksul harjutanud.

Muutsuunalise Gonsiori tänava liikluskorraldus on nii keeruline, et selleks on välja töötatud eraldi pdf-fail. Homme saab valmis ka linna poolt tellitud näidismultfilm tänava kasutamise kohta.

Palju õnne, olete valmis saanud maailma kõige keerulisema tänava!

Aitäh. Aga ma usun, et liikleja, kes on saanud autojuhiloa koolist, saab sellest liikluskorraldusest aru.

Mis asjaoludel te olete otsustanud maailmas ainulaadse tänava ehitada?

Kui analüüsisime liikluse koosseisu, kes Gonsioril liiguvad, siis seal on bussid, taksod, elektriautod. Nemad saavad kõik ühissõidukireal sõita. Autode jaoks on kõrvaltänavad: Ühel pool Narva mnt, teisel pool Kunderi tn. Vajadusel saavad autod Gonsiori tänavat kasutada, aga eesmärk on ikkagi liikluskoormust seal vähendada.

Nii et autodel tegelikult pole Gonsiori tänavale enam asja?

Alguses oli mõte teha Gonsiorisse 2+2 liiklus, mõlemale poole nii autodele kui ühissõidukitele, kuid see lihtsalt mahu ära.

Liiklusekspert ütleb, et antud olukord tekitab olukorra, kus autojuhid sõidavad lihtsalt suvaliselt bussirajal.

No siin on juba järelvalveküsimus. Kui ka mujal linnas ringi vaadata, siis pilt siin just väga rõõmustav pole, palju kasutatakse bussirada lihtsalt illegaalselt. Torupilli Selveri juurde tuleb selleks ka “Pargi ja reisi” parkla, et vähem autosid linna läheks.

Kui te vähem autosid tahate, miks te siis Gonsiori tänavale korralikku jalgrattateed ei teinud? Poolitasite lihtsalt kõnnitee jalgratturite ja jalakäijate vahel. 

Ilmselt tuleb siin võtta mõõdulint ja mõõta ära risti üle tänava ühest majast teiseni. Sinna lihtsalt ei mahu.

Praegu te tegite sellise lahenduse, kus jalgratturid ja jalakäijad hakkavad omavahel ruumi pärast võitlema ning kumbki ei saa korralikult liigelda. 

Mis te arvate, et jalgratturitele on mingit eelisõigust vaja, et nad saaksid täiskiirusel sõita või?

Ma arvan, et kui te tahate, et autosid vähem oleks, siis üks viis selleks oleks tekitada viisakas meetod jalgrattaga liiklemiseks. Seda näeb ette ka linna jalgrattastrateegia. 

Teate, ma käisin täna mööda linna. Mitut jalgratturit ma nägin? Kahte! Ei ole mõtet siin tulla jalgrattastrateegiaga vehkima, kui keegi jalgratast ei kasuta.

Jalgratast ei kasutata selle pärast, et selleks pole tingimusi.

Tallinnas on väga palju rattateid.

Kõnni- ja rattatee lõppeb valgusfoori postiga.

Kuidas te kujutate ette, et ma neid kasutan? Võtan ratta selga, jalutan sellega rattateeni ja siis hakkan sõitma?

Kui te arvate, et ühe tänavaga saab kogu jalgrattastrateegia lahendatud, siis te küll eksite.

Kui te tegite juba nii suure remondi, siis te oleks võinud sinna teha korraliku jalgrattatee, et ükskord meil oleks kesklinnas olemas normaalne jalgrattateede võrgustik.

See on parim lahendus, mis teha sai. Seal pole kedagi ära unustatud, on arvestatud jalakäijat, jalgratturit, ühistransporti ja autot. Ma väga toetan jalgrattateid ja tervislikku liikumist, aga kui me tahame, et kesklinnas oleks kohvikus ja ärid, siis kuidagi peab see kaup neile sinna kohale saama. Võib ju ka rattaga viia, aga… (muheleb).

Või võib viia varahommikuti nagu Vanalinnas see lahendatud on?

Nojah. Me oleme käinud mööda Euroopa linnasid ja vahetanud teadmisi. See, mis Gonsioris nüüd on, see on parim võimalik lahendus sellel pinnal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.