Lõpuks avalik: maailma kõige erilisema superauto hind, pildid, andmed ja video

Gordon Murray on automaailmas ennekõike tuntud kui McLaren F1 superauto loojana. Auto 1990ndatest, mis oli nii hea, et paljud ajakirjanikud, ja muidugi ka Murray ise, arvavad, et sellest paremat sõidumasinat pole tehtudki.

Aga õigepea võivad asjad muutuda, sest Gordon Murray Automobiles on avaldanud oma uue T.50 superauto. Autotootja eestvedaja Gordon Murray sõnul on tegemist tõelise McLaren F1 järglase ja tõenäoliselt viimase analoog superautoga.

Alustuseks peab kohe ütlema, et T.50 ei jahmata hiiglasliku võimsuse, suure tippkiiruse või välkkiire kiirendusajaga. Need on numbrid, mis Gordon Murray’t ei huvita.

Prioriteediks on sõiduelamus, selle tunnetus ja emotsiooniderohke sõidukogemus. Väide, et tegemist on viimase analoog superautoga annab juba omajagu vihjeid sellest, mida oodata võiks.

GMA T.50 keskmes on vabalt hingav, 3,9-liitrine V12 mootor, mis on arendatud Cosworthi poolt. Võimsust arendab jõuallikas 663 hj ja pöördemomenti üsna tagasihoidlikud 466 Nm. Kuid need on tõenäoliselt kõige igavamad numbrid selle mootori kohta.

Kui sa arvasid, et Ferrari V12 mootorite piiraja on kõrgel 9 000 pöörde juures, siis T.50 uus jõallikas kerib 12 100 pöördeni välja. Kui gaas põhja vajutada, suudaks mootor sekundi jooksul jõuda 28 400 pöördeni.

Reaalselt on selline mootori pöörlemiskiirus muidugi võimatu. Kuid, kui auto seisab ja mootor käib, suudaks pöörded piirajasse ajada kõigest 0,3 sekundiga. Tasub meelde tuletada, et piiraja on 12 100 pöörde juures. Kui see teile midagi ei ütle, siis uskuge meid – see on metsik.

Kiirendusaeg nullist sajani on hetkel teadmata. Jälle üks näide sellest, et antud sõiduk pole ehitatud traditsiooniliste mõõtühikute püüdmiseks.

Muidugi jookseb kõik see võimsus mootorist ainult tagaratastesse ja seda läbi 6-käigulise manuaalkasti. Kuidas siis muidu. Käigukast saab Gordon Murray sõnul “kõikidest autodest parima käiguvahetustunnetuse.”

Märkimisväärne on ka GMA T.50 kaal, mis on vaid 986 kg. See on vähem, kui pool Bugatti Chironi kaalust ja enam kui 100 kg vähem kui juba ülikerge Aston Martin Valkyrie.

Kaalu säästmisele on panustanud pea iga detail. Kumbki esituli kaalub vaid 2,1 kg ja 700-vatine Arcam helisüsteem kaalub poole võrra vähem omaaegsest McLaren F1 Kenwoodi helisüsteemist, mis oli samuti eritellimusel tehtud väga kerge seade. Lõpetuseks on auto kolm pedaali Gordon murray sõnul kergeimad, mis üheski tänavalegaalses autos kunagi olnud on.

Kuna tegemist on siiski McLaren F1 järglasega, on auto interjööris ka sarnane istmete lahendus. Juht istub ees keskel ja kaks kaasreisijat temast natuke tagapool, paremal ja vasakul.

Kuna tegemist on siiski nö. analoog superautoga, ei aita juhti roolivõimendi. Kuigi roolivõim hakkab tööle väga madalatel kiirustel, et oleks lihtsam parkida, on see kadunud nii pea, kui auto natukenegi kiirust arendama hakkab.

Siiski on tänapäeva elektroonilised abid olemas. ABS, mis on seadusega nõutud ja alati toimimas, ning stabiilsus ja veojõukontroll. Viimast kahte sõiduabi saab muidugi vajadusel ka täielikult välja lülitada.

Kuid McLaren ju ehitas just uue hüperauto, kus juht istub keskel ja selle nimi on Speedtail. Tõsi, kuid tegemist on siiski üsna teistsuguse masinaga.

Gordon Murray oli peaaegu, et oma T.50 projekti tühistamas, kui ta kuulis McLareni saabuvast autost. Kui Murray sai, mida McLaren täpsemalt plaanib, oli talle selge, et tegemist on kahe väga erineva sõidukiga.

Ja hind? Nagu arvata on, pole tegemist tagasihoidliku hinnasildiga. Et GMA T.50 auto endale soetada, peab välja käima 2,61 miljonit eurot ja seda enne kohalikke makse. Tuleb ka meeles pidada, et autosid toodetakse vaid 100.

Arvetades, et McLaren F1 hinnad küündivad tänapäeval juba 15-20 miljoni euro kanti, siis omamoodi on tegemist vägagi soodsa pakumisega. Eriti, kui Murray ise väidab, et tegemist on sarnase sõiduelamusega, mis on parem igas aspektis.

Vaata ka videot, kus Harry Metcalfe tutvustab koos Gordon Murray’ga T.50 superautot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.