Uudis

Ootamatud asjad, mis võivad su automaatkäigukasti tervist mõjutada

Automaatkäigukasti rikke korral valdavalt soodsat lahendust ei ole. Arve saab olema suure kindlusega neljakohaline summa.

Vajadus regulaarselt kasti hooldada ja vedelike vahetada on iseenesest mõistetav, aga lisaks on veel hulk asju, mis mõjutavad käigukasti tervist, mille peale tavakasutaja ei tulegi.

Küsisime automaatkastidele spetsialiseerunud Hõbenool tegevjuhilt Jürgen Riimilt, millele peaks tähelepanu pöörama.

Starter ja aku

Kui starter ei vea piisavalt kiiresti ja/või on aku nõrk, siis tekib mootoris käivitamisel tugev vibratsioon – juht ise ei pruugi sellest aru saadagi.

Eriti on see probleemiks teatud Volvo ja Fordi, Mitsubishi, Rover, Dodge jt mudelite puhul, mis kasutavad 6-käigulist PowerShift DSG-tüüpi käigukasti (tootja nimetus 6DCT450/470 MPS6).

Kuna kahemassiline hooratas on paigutatud käigukasti sisse, siis ebaühtlane mootori käik lõhub varsti hooratta torsioon-summutusvedrude kinnitused ning tagajärjeks on häving käigukastis.

Seega tuleb arvestada, et kui autol ei käi mootor ühtlaselt, siis võib see tekitada probleeme täiesti ootamatus kohas ning mõistlik oleks koheselt see viga likvideerida.

Seepärast laske sellistel sõidukitel tavahoolduse käigus kontrollida ka starteri käivituskiirust isegi kui seda pole tegelikult ette nähtud.

Jahutusvedelik käigukastis

Kuna jahutusradikas, ka käigukasti oma, asuvad tavaliselt auto eesotsas, siis võib ka kõige väiksem kõks või vigastus tekitada lekke, mille kaudu hakkab jahutusvedelik käigukasti pääsema. Sellised vead ilmnevad tavaliselt mitmeid kuid ja hiljemgi pärast avariid.

Seetõttu tuleb igal juhul lasta peale õnnetust auto üle vaadata ning vajadusel nõuda kindlustuselt ka nende tööde läbiviimist.

Vihmavesi

Käigukast ei ole kinnine süsteem ja seal on tuulutusavad. Seega tuleb olla väga ettevaatlik lompidest läbisõitmisel, kui teil puudub mootori põhjakate või see on katkine.

Samuti ei tasu enamike linnamaasturitega teha “veekatseid”. Põhja kõrgus ja nelikvedu võib seda isegi lubada, aga need ei ole ehitatud spetsiaalsõidukiteks. Seega liiga sügava veetakistuse läbimine võib tähendada käigukasti tuulutusavade sattumist vee alla.

Samal põhjusel tuleb lasta regulaarselt üle vaadata kõik vee äravooluavad. Vihmavesi juhitakse autost minema erinevate avade kaudu. Kui mõni neist on ummistunud, otsib vesi uut kohta ning võib hakata voolama käigukasti tuulutusavade peale.

Näiteks on see tüüpviga Audi A6 (C6/4F) 3,0-liitrise diiselmootori puhul.

Nelikveolise auto rehvimõõt

Kui auto nelikveo lahendus on vahekastiga, siis peab autol olema kindlasti korrektne ehk tootja poolt määratud rehvimõõt ja esi- ning tagatelje mõõdud ei tohi olla erinevad.

“Kui see on korras, siis pole vaja muretseda”

Remonti minnakse siis, kui on mingeid probleeme. Käigukasti puhul tähendab see, et kui esimeste sümptomiteni oodata, siis on kallis remont juba kindel.

“Hooldusvaba” automaatkasti ei ole, kuigi turundussõnumites mõnikord sellise sõna leiab.

Regulaarne hooldus ja vedelike vahetamine on sama vajalik kui mootori puhul, sest 90% vigadest on statistika järgi põhjustatud ikkagi vananenud ja abrasiivset käigukasti õlist.

Käigukasti hooldusvälp on lihtsalt oluliselt pikem kui mootori oma (ca 40 000 – 100 000 km). Ennetamine on igal juhul soodsam. Hinnanguliselt on hoolduse hind 5-20% kasti remondi hinnast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.