Uudis

Tallinnas sai valmis üks eriline ja võimas Land Rover Defender

Foto: Aivo Kallas

See auto, mida pildil näete, on 2002. aasta Land Rover Defender, mis on viimaste aastate jooksul saanud niivõrd põhjalikult ümber ehitatud, et selle valmimise puhuks korraldati lausa eraldi üritus.

Auto omanik Ain Meister rääkis kohaletulnutele auto loo algusest peale ära ning selgitas miks ja kuidas see projekt selliseks kujunes. Ühelt poolt oli tegemist inspireeriva projektiauto looga. Teiselt poolt vägagi kainestav ülevaade, kui keeruliseks (ja kalliks) võib selline ümberehitus minna.

Defender on selliseks muutunud 2,5 aasta jooksul ning omanik hindab töötundide mahti 3000 tunnini. Esimese hooga keskendus omanik välimusele, salongile ja maastikuomadustele. Interjöör sai pea täielikult ümber tehtud, lisatud müraisolatsiooni ja ka paremad istmed. Vedrustus vahetati välja näiteks õhkvedrustuse vastu.

Kui alguses oli plaanis autot värvida, siis selgus, et ükski töökoda seda tööd ette võtta ei julge, kuna metallkarkassil olev alumiinium-plekk on liiga keeruline töö, mis võib hiljem roostetama ja oksüdeeruma hakata. 
Seega otsustati kiletamise teed minna ja õnneks on see lahendus nüüdseks juba kolm aastat vastu pidanud.

Ümber ehitati kõik salongi tuled, mis said välja vahetatud LED lahenduste vastu. Tänaseks on salongis ainult LED pirnid ning viimase loenduse kohaselt on omaniku sõnul autosse paigaldatud üle 180 valgusallika. Samuti on kõik välituled 100% LEDide vastu vahetatud.

Vana mootor ei olnud enam mõistlik

Peale auto ostmist lasi Ain Imedepõllul esimese tööna Defenderi ülekande kiiremaks teha. Originaalis olid maantee kiirusel pöörded 2700 rpm juures, mis on viiesilindrilise diiselmootori jaoks väga palju, kulutades mootorit ja kütust tavapärasest oluliselt rohkem. Külge pandi Land Rover Discovery 2 vahekast, mis tagas küll suurtel kiirustel madalamad pöörded aga jõudu jäi samuti vähemaks. Vahetus viis edasi ka mitmete uute tehniliste probleemideni.

Kuna ümberehituste käigus oli auto kaalule lisandunud ka juba 500 kg, siis mootorivahetus oli vältimatu. Vanal Defenderi mootoris oli isegi peale tuunimist võimsust vaid 136 hj ja pöördemoment 280 Nm väänet. Kapoti alla otsustatud panna Mercedes Benz CLS V6 diiselmootor andis välja lausa 165 kW ja 550 Nm väänet.

Mootor saadi ühelt doonor CLSilt, mille omanikul oli vaja keredetaile ja mootor jäi üle.

Kui enamiku eelmiste töödega oli omanik kas ise hakkama saanud või oli abi saanud Imedepõld nimeliselt Land Roveritele keskendunud töökojalt, siis mootorivahetuse võttis ette Carfox. Nagu tagantjärele selgus, siis midagi lihtsat selles ei olnud.

Jamasid tuli ette igal rindel, alates sellest, et Defenderil oli 5-käiguline manuaalkast, aga Mercedesel 7-käiguline automaat ning see muudatus pidi hakkama koostööd tegema kogu veoskeemiga.

Carfoxi poolt autoga tegelenud mehaanik Markku Reinvee ütles, et näiteks Mercedese ABS ja ESP süsteemi Defenderile sobitamine ja toimima saamine oli väga keeruline, mis sisaldas rohkeid teste, katsetamist ja leiutamist.

Väga palju jama elektroonikaga

Sisuliselt ehitati enamvähem analooglahendustega Defenderile peale Mercedese moodne tehnika. Ühes etapis pidi isegi sekkuma Mercedese ametliku esindaja Silberauto elektroonikavõlur, kes kirjutas mootori ajus ümber koodi, et see Defenderi ülekandekiirustega hakkama saaks.

Loodetavasti paneb omanik ise ka pikema tööde kirjelduse koos pildimaterjaliga üles, et detailidest huvitatutel oleks võimalik põhjalikumalt süveneda.

Kõige parem selle auto juures on aga see, et tegemist ei ole niisama edeva linnaprojektiga, mille eesmärk on läikida ja kontorihoone parklas ruumi võtte. Ain Meister tegeleb metsandusega ja Defender on tema tööauto, seega on see auto näinud ja näeb ka edaspidi väga raskeid olusid. Seetõttu oligi oluline muuta autot veelgi võimekamaks, aga samas suurendada ka mugavust maanteesõidul ja tavaoludes.

Palju see kõik maksis? Omaniku sõnul on protsessi käigus sinna läinud umbes 120 000 eurot. Hetkel tundub, et auto on valmis, aga nagu selliste asjadega ikka – ega need uued mõtted tulemata jää.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.