Uudis

Tanklad ütlevad, kui palju langeb uue aktsiisiga diislikütuse hind tarbija jaoks

Täna kinnitas valitsus muude abimeetmete hulgas ka diislikütuse aktsiisilanguse alates 1. maist 25% ulatuses.

Küsisime Eesti jaekettidelt, milline saab olema reaalne hinnalangus kliendi jaoks, kui arvestada näiteks tänaste hindadega.

Circle K

Kai Realo (Circle K Eesti peadirektor/ juhatuse) liige: “Täna on diislikütuse hind 1,239 EUR/liiter. Juhul, kui diislikütuse aktsiis langeks homsest, siis vaatamata asjaolule, et vana aktsiisiga kütust oleks veel jaamade mahutites umbes 5 päevaks, siis toetaks me riigi panust ja langetaks hinda kohe 14,5 senti liitri kohta.

Uus hind oleks praeguse jaemüügihinna puhul 1,094 EUR/liiter. Hetkel tundub, et aktsiisimuudatust planeeritakse alates maikuust. Täna on võimatu öelda, mis on kütuse hind mai alguses.”

Ka eile (1. aprill), enne aktsiisilangetamise otsust, kinnitas Realo, et Circle K langetab hinda kohe, kui seadus jõustub, hoolimata sellest, et laos võib olla veel kallima aktsiisiga varusid.

Samas jaehinna kohta ütles Realo eilses teates, et koos maailmaturu hindade edasise langusega saaks ka Eestis näha tanklate hinnatabloodel diislikütuse hinda 0,999 eurot liitri kohta, oleks vaja aktsiisimaksuga jõuda vähemalt Leedu tasemele.

Sellisele tasemele, nagu täna selgus, aktsiis ka langetatakse, seega võiks Circle K tanklates siis näha ka 0,999 eurost hinda.

Neste

Neste kommunikatsioonijuht Risto Sülluste: “Kui madalam aktsiis rakendub 1.05, avaldub tõenäoliselt aktsiisi mõju tankla hindades kuskil 5.-7 mai paiku, kuna jaamades on vana aktsiisiga laovarud. Mis tasemele aga hind siis maandub, kas alla või üle ühe euro liitri kohta, on keeruline välja öelda, kuna me ei tea täna, kuidas liigub kütuse hind enne 1. maid.

Lisaks aktsiisile on suureks mõjutajaks ka kohalik konkurents. Kuna jätkuvalt käib turuosaliste vahel aktiivne võitlus iga liitri pärast, jälgivad konkurendid üksteise samme pingsalt ning reageerivad ka hinnakujunduses vastavalt. Seetõttu oleks täna mai kuu hinnaprognoose teha tarbetu spekulatsioon.”

Alexela

Aivo Adamson, AS Alexela juhatuse esimees: “Alexela klientidele tähendaks diislikütuse aktsiisilangus tanklates 14,5 sendilist hinnalangust.

Eestis on täna diislikütuse aktsiisimääraks 0,493 eurot liitrist, mis on EL-i teiste riikidega võrreldes üks kõige kõrgematest, täna on aktsiisimäär Euroopas kolmandal kohal ja see on kallim vaid Hollandis ja Iirimaal.

Juhul kui Eestis kehtiv diislikütuse aktsiis langetada Leedu tasemele, milleks on 0,372 eurot liitrist, tähendaks see diislikütuse hinnalangust tanklates 14,5 sendi võrra liitrist koos käibemaksuga. Alexela kinnitab, et kogu aktsiisilangusest tulenev hinnavõit tarbijani ka jõuab.

Olerex

Olerexi tegevjuht Piret Miller: “Olerex arvestab tanklates olevaid kütusemahte nii, et aktsiisilangetuse mõju jõuaks tarbijatani võimalikult kiiresti pärast 1. maid. Diislikütuse täpne hind tanklas sõltub sellest, milline on sel hetkel teiste sisendite hind.

Diislikütuse kehtiv aktsiisimäär on täna 493 eurot 1000 liitri kohta ehk 12,1 (käibemaksuga koos 14,5) senti liitri kohta kallim kui 1. maist jõustuv uus aktsiisimäär, seega on reaalne oodata samas suurusjärgus hinnalangust.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.