Uuring: eestlasi huvitab kütusenäidik, aga õlitasemest on ükskõik

Balti riikide inimeste sõiduharjumused on üpris sarnased, kuid erinevused seisnevad selles, milliste auto osade eest juhid kõige enam hoolt kannavad.

Gjensidige tellitud ja Nielseni läbiviidud uuring näitab, et Leedu inimesed on auto seisukorra jälgimisel aktiivsemad kui lätlased ja eestlased. Näiteks pidurite kontrollimisel on leedukate ja eestlaste vahe autojuhtide seas lausa 15%.

Seevastu on eestlased esirindel sõiduki kütusekoguse näidiku kontrollimisel – oma auto puhul jälgib just kütusenäidikut enim autojuhte, 83%. Lätis teeb seda 75% ja Leedus 72% autojuhtidest. Uuringust tuleb ka välja, et Baltikumis hoolitsevad autojuhid kõige vähem auto akende ja peeglite eest.

Eestlasi õlitase ei huvita

Statistika näitab, et Eesti autojuhtidest ainult kolmandik (32%) pöörab tähelepanu ka sõiduki õli tasemele, Leedus kontrollib regulaarselt õli taset kõige enam autojuhte (58%) ning Lätis 47% autojuhtidest.

„Sõiduki mootori õlitaset võiks regulaarselt kontrollida, nagu soovitab ka tehase kasutusjuhend. Meeles peaks pidama, et mootoriõli on soovitatav vahetada peale 15 000 kilomeetri läbimist või üks kord aastas. Osad sõidukimargi tootjad lubavad ka pikemat õlivahetuse intervalli. Täpsem informatsioon on kuvatud sõiduki kasutusjuhendis, osadel sõidukitel kuvatakse seda infot lisaks ka armatuurlaua näidikute plokis.

Autojuhid, kelle auto on üle seitsme aasta vana, võiksid mootori õlitaset kontrollida või lasta kontrollida tihedamini, näiteks kord kuu või kahe tagant. Korrapärane õlivahetus aitab mootoril kauem kesta,“ ütles Gjensidige kindlustusseltsi sõidukite kindlustuse toote- ja riskijuht Marko Privoi.

Neljandik kontrollib auto rehve kord kuus

Ainult kolmandik Eesti autoomanikest hoolitseb regulaarselt rehvide seisukorra eest, ainult neljandik kontrollib rehvide seisukorda kord kuus.

Sõidukijuhid peavad hindama rehvide puhul kolme parameetrit. Esiteks rehvirõhk, mis tagab rehvide ühtlase kulumise ja auto stabiilsuse teel. Teiseks on oluline rehvide mustri sügavus. Kolmandaks tuleb muidugi jälgida ka seda, et rehvidel ei oleks füüsilisi kahjustusi. Näiteks võib rehv olla sügava mustriga, aga külgedelt praguline. See tähendab, et rehv on vana ja vajab ikkagi välja vahetamist.

Unustada ei tohi ka auto esitulesid. „Esitulede seisukorda võiks kontrollida kord aastas ja eriti sügisel, kui ilmad muutuvad pimedamaks. Kui esituled muutuvad tuhmimaks (tavaliselt üle kaheksa aasta vanustel sõidukitel), siis on mõistlik need välja vahetada.

Eriti suur ükskõiksus on akende osas

Uuring näitas, et Baltimaade autojuhid tunnevad kõige vähem muret autode kriimustuste ning peeglite ja akende hoolduse pärast. Samas puhtad salongiklaasid ja korralikud esiklaasi kojamehed tagavad hea väljavaate autojuhile igal ajal ja väsitavad vähem ka juhi silmi. Samuti tagavad puhtad ning korralikult reguleeritud peeglid ohutuse liiklemisel eriti linnas ning parklates manööverdamisel, kus tekitatakse suur hulk liiklusõnnetusi.

Gjensidige tellitud ja Nielseni läbiviidud uuringus küsitleti igast Balti riigist 1600 inimest vanuses 16–64. Andmed koguti 2020. aasta veebruaris.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.