Toyota ja Subaru elektridžiibid: kaks kärbest ühe hoobiga

Toyota saab koduturul elektrilise rooliajami, millega kaasneb napilt liikuv omamoodi juhis. Aku on põhja all ning osa kandekerest. Subaru (all) erineb Toyotast peamiselt esiosa poolest. Fotod: Toyota, Subaru

Kumb on ilusam ja parem, kas Toyota elektriline linnadžiip bZ4X või sama auto Subaru kaubamärki kandev versioon Solterra?

Pole see Volkswagen sugugi üksi see suurim kavalpea, kes taipas pakendada ühtesid ja samu agregaate eri kaubamärki kandvaisse ja mõnevõrra erineva välimusega autokeredesse Audist Škodani, olgu tegu sisepõlemis- või elektrimootori jõul liikuvate sõidukitega.

Samasugune koostöö aina tiheneb ka Subaru ja Toyota vahel ning viimasel ajal on nad kampa võtnud Suzukigi. Jutuks oleva uue elektriauto puhul vähemalt esialgu viimasest siiski veel ei räägita.

Aku kandva osana

Kui Subaru liignimi Solterra viitab päikesele ja maale, siis bZ4X on juba ajuragistamisülesanne edasijõudnule: see tähendavat „beyond Zero“ ja nelikvedu. Nime- ja väikeste väliste erinevuste kiuste on tegu täpipealt sama autoga – umbes RAV4 suuruse (pikkust 9 sentimeetrit enam, kõrgust 3,5 sentimeetrit vähem) ning esi- ja nelikveolisena valmistatava linnadžiibiga.

Esiteljel on vedrupüstmikud, taga topeltõõtshargid ning veljemõõduks lubab Subaru esiveolisele 18 ning nelikveolisele 18 või 20 tolli (rehvimõõt vastavalt 235/60 või 235/50).

Vahest suurim uudis on aku kasutamine kandva struktuurina, kusjuures Toyota tõttab kohe kinnitama, et vooluvaramu mahutavusest vähemalt 90% säilib oodatavasti 10 aasta või 240 000 kilomeetri jooksul ehk umbes-täpselt auto terve eluea.

Tuttava liitiumioonaku tööpinge on vaid 355 volti edumeelsemate firmade 600–800 asemel, mistap alalisvooluga kiirlaadimise maksimaalne võimsus piirdub 150 kilovatiga. Vahelduvvoolulaaduri võimsus on esimese hooga vaid 6,6 kW, kuid 2022. aasta ­lõpuks saavat auto ka 11 kW versiooniga.

Erinevalt Toyotast Subaru isegi ei iitsata võimalusest varustada auto täiselektrilise rooliajamiga, mil pole mehaanilist sidet rooliratta ja esirataste vahel. Rattad saab pöörata ühest äärest teiseni veidra juhtraua vahendusel kõigest 150-kraadise liigutusega. Selle imelahenduse on suurem partner ilmselt reserveerinud ainult endale, kuigi samas Euroopa seadused vähemalt praegu niisugust autot registreerida ei luba.

Roomekiirushoidikuga

Lihtsamalt öeldes tulevad vähemalt alguses mõlemad meil müügile ikka tuttava elektrivõimendiga hammaslattrooliga. Toyota teine ainupära näib olevat katusele tellitav päikesepaneel, mis tootvat ideaaloludes aastaga elektrit kuni 1800 kilomeetri läbimiseks ehk järelikult keskmiselt alla 1 kWh päevas.

Mõlema margi nelikveolisele erimile saab täiendava kiirushoidiku, mille loomise juhtroll võib olla olnud nelikveospetsialistina tuntud Subaru käes. Sarnast, maastikusõidul alla 10 km/h roomates töötavat autopilooti on teisalt varem nähtud ka Toyota suurtel pärisdžiipidel.

Täpset müügile ilmumise aega pole veel teada Solterra ega bZ4X-i kohta, kuid 2022. aasta jooksul peaksid Euroopasse jõudma siiski mõlemad.

Subaru Solterra / Toyota bZ4X

Hind: pole teada
Eestis müügil: 2022. aastast
Mootor: 1 või 2 el.-mootorit (esi-/nelikvedu)
Võimsus: 150/160 kW (204/217 hj, esi-/nelikvedu)
Aku: 71 kWh
Tühimass: 1930/2020 kg
Telgede vahe: 2850 mm
Pikkus/laius/kõrgus: 4690/1860/1650 mm
Pöördering: 11,4 m
Tippkiirus: 160 km/h
Aeg 0–100 km/h: 8,4/7,7 s
Laadimisvälp (Jaapani WLTC): 530/460 km

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 44, november 2021

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.