Hea nipp

Kuidas oma auto spidomeetri täpsust kontrollida?

Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Teatavasti valetavad enamike autode spidomeetrid suuremal või vähemal määral juba tehasest väljudes. “Valetavad” tähendab siin kontekstis, et auto spidomeeter näitab enamikel juhtudel paar kilomeetrit tegelikust sõidukiirusest rohkem.

Põhjus selleks on lihtne: Euroopa Liidu seaduste kohaselt ei tohi auto spidomeeter näidata tegelikust kiirusest vähem. Seetõttu seavad autotootjad spidomeetri näidu juba ennatlikult veidi kõrgemaks, et mitte seadusega pahuksisse minna.

Kuidas siiski oma auto tegelikku sõidukiirust teada saada?

Kõige lihtsam ja mugavam on sõiduki reaalset kiirust kontrollida GPS-iga, kasutades selleks mõnda telefonirakendust, kus sõiduki kiirust kuvatakse. Levinumate kaardirakenduste nagu Waze’i ja Google Mapsi puhul tuleb selleks lihtsalt äpp lahti võtta ja sõitma hakata. Samuti võib rakendusepoest leida spetsiaalseid kiiruse mõõtmiseks mõeldud äppe, mis teevad just seda.

Teine variant on võrrelda oma spidomeetrinäitu tee ääres paiknevate kiirust näitavate liiklusmärkidega. Sääraseid tahvleid leidub enamike suuremate maanteede ääres ja linnades, seega on nende abil võimalik kontrollida sõiduki spidomeetri näite nii linnakiirustel kui ka 90 km/h tunnis sõites.

Kolmas ja tõenäoliselt kõige harvemini esinev variant on lasta oma sõiduki spidomeetrit kontrollida politseil. Politsei võib näiteks rehvimustri sügavust kontrollides pakkuda juhtidele võimalust ka spidomeetri kontrolliks. Sel juhul mõõdab üks politseinik auto kiirust ja teine on raadiosaatjaga juhi kõrval, et pidevalt spidomeetri näitu kontrollida.

Politseiga on tegelikult seotud veel üks variant oma sõidukiiruse teada saamiseks, aga erinevalt eeltoodud meetoditest on sellega seotud ka rahaline kulu.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.