Elektriautod

Hyundai uued elektrilised kontseptautod ei jahi sõiduulatust ega ökonoomsust vaid ägedaid elamusi

Pildid: Hyundai

Rubriiki toetab

Lõuna-Korea autotootja avaldas kaks uut ideeautot, mis viitavad elektriautode sportlikule tulevikule. Piltide baasil võib kindlasti öelda, et tegemist on ägedaimate masinatega, mida hiljaaegu Hyundailt näinud oleme.

Mõlemad kontseptautod näitavad, milliseid sõidukeid võiks Hyundai sportlik N-bränd pakkuda sisepõlemismootoriteta. Välimuselt retrolikum Hyundai N Vision 74 läheneb elektrilisusele läbi vesiniku kütuseelemendi.

Elektriline kontseptauto on sulam kahest ideest. Inseneride meeskond soovis midagi silmatorkavat, et tutvustada uut vesiniku kütuseelemendiga toimivat elektriautot. Samal ajal oli see võimalus disainimeeskonnal teha uus disain, mis on inspireeritud 1974. aasta Hyundai Pony kupeest.

N Vision 74 on tagaveoline ja omab kahte elektrimootorit, mis kokku toodavad 680 hj. Energia tuleb 62,4 kWh mahutavusega akust, mis saab omakorda energiat vesiniku kütuseelemendist. Sõiduulatust on autol üle 600 km, kuid õnneks pole aeganõudvat akudelaadimist, vaid vesiniku paagi saab täis tangitud vaid mõne minutiga.

Lisaks on Vision 74 ideeautoga demonstreeritud ka paremat jahutust, et tõeliselt sportlik elektriauto ilma probleemideta täiel kiirusel toimiks. Eraldi jahutus akudele, kütuseelemendile ja mootoritele on kontrollitud läbi ühtse süsteemi.

Nelikvedu, aga siiski loodud rajasõiduks

Teine kontseptauto on Hyundai RN22e. Pisut vähem radikaalse disaini ja tehnoloogiaga on sõiduk ilmselgelt sportlik variant hiljuti avaldatud Ioniq 6 elektrisedaanist.

Kuigi RN22e baasil võib ennustada, milline võiks Ioniq 6 N välja näha, on ideeauto siiski rohkem võidusõiduauto moodi kui sportsedaan. Muuhulgas torkavad kohe silma laiemad rattakoopad ja rööbe, suuremad veljed, rohkem õhuvõtuavasid, suur tagaspoiler ja difuusor.

Hyundai rõhutab, et RN22e ideeautoga soovivad nad avastada sõidurõõmu elektriautodes, mis ei peegelduks pelgalt kiiremas ja võimsamas masinas. Traditsioonilisem elektriauto, ilma N Vision 74 kütuseelemendiga, saab kaks elektrimootorit – üks kummagil teljel.

See tähendab, et Hyundai RN22e on nelikveoline ja parema sõidudünaamika jaoks kasutatakse pöördemomendi jaotust (torque vectoring). Samuti soovib Hyundai lasta juhil valida, kui palju võimsust esi- ja tagateljele mootoritest jõuab. Kokku jagub võimsust 585 hj, mida nelja ratta vahel jagada.

Praeguseks on peaaegu kindel, et ka esimene elektriline N-auto on saabub peagi müüki ja palju kiitust saanud Ioniq 5 mudeli baasil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.