Hea nipp

Oluline! Millal on õige aeg udutuled sisse lülitada?

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Sügis toob aina enam päevakorda probleemi, mis puudutab udutulede väärkasutamist. Seda on väga palju korrutatud, et esimesed udutuled tohivad liiklusseaduse kohaselt põleda sõidu ajal koos esituledega udust või sajust põhjustatud halva nähtavuse korral. Pime ja hämar aeg EI käi halva nähtavuse alla.

Aga mille järgi otsustada, et nüüd võib udutuled sisse lülitada? Küsisime Aire Tammiku autokooli juhilt järgi.

Hinda kaugust postide järgi

Seaduses on öeldud, et kasutama peaks udutulesid siis, kui teel vaadeldavat objekti ei ole võimalik taustast eristada kaugemalt kui 300 meetrit . Samas on sõidu ajal meetreid väga raske mõõta. Üks variant on vaadata teeäärseid helkuritega tähisposte. Kurvides on need tihedamalt, aga tavaoludes umbes iga 100 meetri tagant.

Näe ja ole nähtav

Eks paljuski tuleneb udutulede sisselülitamine terve mõistuse printsiibist ehk, et kui on rasked olud, mis piiravad nähtavust (välja arvatud pimedus) – udu, vihm, autode tagant ülespaiskuv vesi, tihe lumesadu.

Udutulede eesmärk on olla ise nähtav aga ka enda nägemist parandada. Udutuled asuvad madalal, seetõttu ei peegelda nad paksult lumesajult niipalju juhi silma tagasi kui lähi- või kaugtuled.

Seega kui lumesajus tekib “Windowsi ekraanisäästja” efekt, siis tuleks kasutada udutulesid. Loomulikult tuleb ka kiirust maha võtta.

Foto: Erik Prozes, Postimees / Scanpix Baltics
Tagumine udutuli on asulas keelatud

Kuigi peamiselt tuuakse probleemina välja eesmiste udutulede teemat, siis sama oluline on ka tagumise udutule õige kasutamine.

Asulas ei tohi kasutada tagumist udutuld, sest see on niivõrd ere, et pidurituli ei paista siis enam silma.

Kui sinu eessõitva sõiduki nägemine on häiritud, auto kaob juba 300-500 meetri peal aegajalt ära, siis jälle ilmub, on aeg tagumine udutuli sisse lülitada. Eeldada võib, et sinu järel sõitval autol on siis sama probleem.

Lumi katab tagatuled kinni

Samuti lumesajus sõites pakib lumi end tunni ajaga tuleklaaside peale ja tavaline tagatuli enam sealt läbi ei paista. Isegi kui lumesadu pole hetkel tihe, aga teel on palju lahtist lund.

Kui udutuld autol pole, tuleks kindlasti teha aegajalt peatus ja tuleklaasidelt lumi maha pühkida.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.