Elektriautode ostutoetuste põhjendused ei olnud riigi jaoks olulised

Tesla seni kõige kompaktsem elekriauto Model 3 Tallinnas.Foto: Geenius Meedia

Artikli sõnastust täpsustatud 10. märtsil kell 13.55

Palju kõneainet pakkunud elektriautode ostutoetuse puhul ei olnud riigi jaoks oluline põhjendus, mille jaoks ostutoetust sooviti kasutada. Põhiline on vaid see, et autot sõidaksid iga-aastaselt Eestis vähemalt 20 000 kilomeetrit.

Eelmisel nädalal avalikustas keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) nimekirja kõigist ettevõtetest, millele määrati positiivne otsus elektriautode ostutoetuse kohta.

Urniautoks mõeldud auto hakkab tegema midagi muud

Ettevõtete seast jääb silma Tallinna Krematooriumi AS, mis tõi projekti kirjelduses välja, et elektriauto aitaks matusetseremooniate läbiviimisel säästa elukeskkonda ja inimeste tervist.

“Heitgaaside vaba elektrimootor on vaikne ja sobiv matusetalituste läbiviimisel Tallinna ja Harjumaa paljudel kalmistutel. Matuserongkäikus kalmistul urniauto taga hingavad omaksed sisse heitgaase. Sellise auto aktiivne kasutamine populariseerib elektriauto kasutuselevõttu paljudele,” seisab projektis. 

Projekti kirjeldusest hoolimata kinnitas ASi juhatuse liige Heigo Rohtla Geeniusele, et urniautona ei lähe auto kasutusse vaid seda kasutatakse asjaajamiseks. Rohtla ei soovinud avaldada, millise auto nad ostutoetuse abil soetavad.

Üks huvitav näide on ka Koiduke OÜ projekti kirjeldus, mis koosneb vaid järgnevast “CO väheneb“. 

Ühe ja sama juhatuse liikmega ettevõtted said toetust 375 000 euro eest

KIKi kommunikatsioonispetsialisti Kati Raudsaare kinnitusel ei olnud taotluse põhjendus hindamise aluseks, vaid peamine on see, et auto läbiks iga-aastaselt Eestis vähemalt 20 000 kilomeetrit. 

“Toetuse eesmärk on fossiilsete kütuste tarbimise vähendamine ja elektritranspordi propageerimine. Seetõttu oli selles taotlusvoorus hindamise aluseks läbisõit 80 000 kilomeetrit nelja aasta jooksul Eestis, rohelise energia kasutamine, auto pidi uus olema ning maksimaalselt maksma 50 000 eurot käibemaksuta. Lisaks olid reeglid taotlejatele, sh ettevõtete maksuvõlgnevuse puudumine jms (nimetatud määruses paragrahvides 7-9),” ütles ta.

Toetuse saajate seast jääb silma ka selliseid ettevõtteid, mille juhatusse kuuluvad ühed ja samad füüsilised isikud. Näiteks said maksimaalses 75 000 euro ulatuses toetust viis ettevõtet, mille juhatuses on Enn Laansoo Jr.’le. Kuna juriidiliselt oli kõik korrektne, ei olnud KIKil alust eitava otsuse tegemiseks. Kui need ettevõtted oleksid Laansoole kuulunud ei oleks KIK positiivset otsust teinud.

“Üks ettevõtja sai toetust küsida maksimaalselt 15 auto soetamiseks. Taotlused rahuldati küll nende saabumise järjekorras, kuid hindamisel vaadati ka taotlejate-vahelisi seoseid. Otsuse tegemisel oli juriidiliselt kõik korrektne. Vähese tähtsusega abi andmise kontekstis kontrollisime seotud ettevõtjatele abi andmisel nende vähese tähtsusega abi vaba jääki. Toetuse saamise õiguspärasust kontrollib KIK ka enne toetuse väljamaksist,” lisas Raudsaar

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.