Uudis

Kütusefirmad järsust hinnatõusust: odav kütus oli erijuhtum, õiglane hind on praegu

Pilt on illustratiivne

Nädalavahetusel ja ka veel esmaspäeva hommikul sai imetleda tanklapostidel kütusehindu, mis olid alla 1,3 euro. Esmaspäeva õhtuks olid kõik tanklaketid tõstnud hinnad 1,4 euroni või isegi üle selle.

Küsisime tanklakettidelt, millest on see tingitud ja kas tõesti sai kõigil korraga odavam kütus otsa?

Esmaspäeviti korrigeeritaksegi hindu

Alexela juhatuse liige Alan Vaht pidas oluliseks märkida, et iga-esmaspäevast hindade muutmist tuleb tegelikult käsitleda hindade korrigeerimisena, kus võib juhtuda, et varasema esmaspäevaga võrreldes:

  • hinnad hoopis langesid
  • hinnad tõepoolest tõusid
  • hinnad jäid samale tasemele

“Vaatamata sellele, milline hindade korrigeerimise stsenaarium nädala alguses rakendub, on kindel vaid see, et pühapäevaga võrreldes hinnad igal juhul tõusid ehkki varasema nädala hindadega võrreldes toimus hoopiski hindade langetamine.”

Tõenäoliselt langeb hind taas

Samas lisas Vaht, et senise turupraktika järgi võib olla kindel, et nädala edenedes langevad hinnad taas ning saavutavad oma madalaima taseme nädalavahetusel. Mitu nädalat on esmaspäeviti tõstetud kütusehindu üle 1,4 euro liitrist, kuid see on püsinud sellel tasemel väga lühikest aega ning konkurents on toonud hinna kiirelt alla tagasi.

Olerexi logistikajuht Priit Põlluste selgitas Autogeeniusele hinnatusõusu nii: “Kütuse hind sõltub mitmest tegurist – nii kütuseaktsiisist, mis moodustab kütusehinnast ligikaudu poole; muutustest maailmaturul kui ka näiteks sellest, et talvised kütused on suvistest kallimad. Eelmise nädala lõpus läksime täielikult üle talvistele kütustele.

Eesti kütuseturul on konkurents tihe ja kõik soovivad pakkuda kliendile parimat hinda. Kuna hinnasurve on tugev ja teised kütusemüüjad liiguvad samuti hinnaga kaasa, läheb kütuse hind ühel hetkel alla omahinna ning sellele järgneb hindade korrigeerimine.”

Neste turundus- ja kommunikatsioonijuhi Risto Sülluste kommenteeris toimunut Postimehele, et kütust müüdi nädala lõpus alla omahinna ja esmaspäeval hinnad lihtsalt normaliseerusid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.