Hea nipp

Hea nipp, kuidas ummikut poole kiiremini läbida

Foto: Scanpix

Rubriiki toetab

Kas Sina tead, mis liiklusmärgid on alltoodud pildil? Liiklusjärelevalvekeskus kirjutas oma Facebooki lehele väga konkreetse juhendiga postituse, kuidas sellisel puhul käituda. Oleme ka ise sellest kirjutanud, aga kui ikkagi politsei ütleb, siis on asi veelgi kindlam!

Uus märk Järvevana teel

Liiklusmärk nr 598 ehk “Sõiduradade liitumiskoht” ehk rahvakeeli tõmblukk, osutab sõiduradade liitumiskohale, kus liikluse sujuvuse eesmärgil soovitatakse liikuda jätkuvale sõidurajale kordamööda.

Hetkel see ikka veel paljudel selge pole

Kuidas asi Eestis reaalselt välja näeb? “Tublid autojuhid” reastuvad sellistes kohtades varakult paremasse ritta, hoiavad võimalikult väikest pikivahet, et keegi ei saaks vahele reastuda ja kiruvad “tujurikkujaid”, kes kõigist mööda sõidavad ja alles lõpus reavahetuse teevad.

“Tublile autojuhile” infoks: kui mõlemat sõidurada kasutataks võrdselt ja ära kaduval sõidurajal liikujad teeksid reavahetuse alles raja lõpus ning paremal rajal liikujad hoiaksid mõistlikku pikivahet, oleks sellise üle ühe reavahetuste puhul pudelikaelas tekkivad ummikud 40-50% lühemad.

Kuni 50% lühem ummik

Kuna tõmbluku puhul on mõlematel sõiduradadel liikuvate sõidukite liikumiskiirus ühtlasem, siis on ka tõenäosus liiklusõnnetuse tekkimiseks oluliselt väiksem.

Miks tekivad sellistes kohtades ummikud? Põhjused on lihtsad: liikumiskiiruste erinevus, väike pikivahe, soov reastujat mitte vahele lasta jne.

Kui siis keegi laseb reastuja vahele, eeldab see väikese pikivahe tõttu pidurdamist. Kui esimene pidurdab, teeb seda ka järgmine ja rivis 5-6 auto võib sellise pidurduse tõttu juba peaaegu seisma jääda ning ongi alus ummikuks olemas.

Kehtib ka siis, kui märki pole

• Sõida sõiduraja lõpuni/takistuseni ja reastu alles siis.

• Liigu kõrvalrajal liikujaga sarnase kiirusega. Nii on sinul lihtsam reastuda ja temal kergem seda sulle võimaldada.

• Ole viisakas! Suunatuli on elementaarne ja sujuva reastumisega austad teist liiklejat.

• Hoia pikivahet! Nii piisab reavahetuse võimaldamiseks vaid väikesest liigutusest gaasipedaalil ja kõik Sinu taga liikujad ei peagi piduripedaali otsima.

Liiklusmärgi 598 põhimõte kehtib ka seal, kus märki ei ole. Nii kohtades, kus kiirendusrada ära lõppeb, ühel sõidurajal on takistus, teetöödel jne.

Ole viisakas, hoia pikivahet ja mõtle ka teistele! Nii on liiklus oluliselt ohutum, sujuvam ja ummikuvabam.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.