Elektriautod

Riik küsib uuringus 7 küsimust, mis aitaks elektriautode ostutoetusega edasi minna

Muuhulgas uuritakse turu valmisolekut kastirataste soetamise osas

Riik selgitab uuringuga välja, milline on turu valmisolek kastirataste soetamiseks.Foto: Shutterstock/pikselstock

Rubriiki toetab

Viimased paar aastat on riik pakkunud uute elektriautode soetamiseks ostutoetust. Plaanide kohaselt jätkub toetus selgi aastal, kuid teatud muudatustega. Näiteks eraldatakse sel aastal toetuseks kuus miljonit eurot ning lisaks uute autode ostmisele kaalutakse, kas sama toetusega võiks teha investeeringuid elektriautode laadimistaristusse

Lisaks on riik tellinud lühiuuringu, mis valmib tänavu juuniks. Uuringus otsitakse vastust kokku seitsmele küsimusele, mis peaks riigiametnikele andma parema ülevaate, kuidas toetusega jätkata. Näiteks kas ka vanemate elektriautode soetamine on kulutõhus ja milline on turu valmisolek kastirataste soetamiseks?

Uuringuga otsitakse vastuseid seitsmele küsimusele

Keskkonainvesteeringute keskuse kommunikatsioonijuht Kati Raudsaar ütles Geeniusele, et keskus on koos keskkonnaministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja Kredexiga vähese heitega sõidukite toetusmeetme kujundamise raames tellinud PricewaterhouseCoopers Eestilt lühiuuringu sisendiks uute toetusvoorude fookusteemade ja kriteeriumide välja töötamiseks.

Uuringuga otsitakse vastuseid järgnevatele küsimustele:

  • millised on senise meetme tugevused ja puudujäägid?
  • milline on elektriautode turu hetkeolukord ja motiveeriv ostutoetus?
  • milline on turu valmisolek elektriliste kaubikute soetamiseks?
  • milline on turu valmisolek kastirataste soetamiseks?
  • kas ka vanemate elektriautode soetamine on kulutõhus?
  • kas ja milliseid toetusmeetmeid vajab laadimistaristu loomine?
  • kas ja milliseid võimalusi avab elektriautode akude taaskasutus?

Raudsaare sõnul toetab uuring eesmärki saavutada toetusega parim võimalik kulutõhusus ehk maksimaalne kasvuhoonegaasi heitkoguste vähenemine piiratud vahenditega. Sõltuvalt uuringu tulemustest, järgneb kommunikatsioonijuhi kohaselt konkreetne toetuse väljatöötamine.

Seni on riik ostutoetuse raames eraisikute puhul toetanud uue elektriauto soetamist 4000 euroga ning ettevõtete puhul 5000 euroga. Viimati toimunud vooru puhul said positiivse vastuse 32 eraisikut ja 28 ettevõtet, kes soetavad kokku 114 uut elektrisõidukit. Toetuse kogusumma on 570 000 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.